Георги Иванов е №1 на „Самарско знаме"

Георги Иванов е №1 на „Самарско знаме" | StandartNews.com

Стара Загора. Атлет №1 на България за 2013-а Георги Иванов спечели приза за най-добър атлет в десетия международен турнир „Самарско знаме" в Стара Загора. Иванов заслужи приза и премията от 2000 лв за победата си в тласкането на гюле с постижението си от 20,86 м, което е най-добро от всички в турнира по сравнителната таблица на ИААФ. Резултатът е втори по сила за Иванов през 2014-а.

След него в класирането по постижения в Стара Загора се нареди Ваня Стамболова. Варненката победи на 800 м с личен рекорд от 2:00,94 мин и си тръгна с чек за 1500 лв. Тя вече има покрити нормативи за участие на Европейското на открито в Цюрих през август на 400 м, 800 м и 400 м с препятствия.

След Иванов и Стамболова, които получиха изящни купи за представянето си в Стара Загора в класирането се нареждат: Румен Димитров (троен скок – 16,69 м – 1000 лв.), Инна Ефтимова (100 м – 11,40 сек - 800 лв., Самюел Франсис (100 м – 10,28 сек – 700 лв.), Виктор Нинов (скок на височина – 221 см – 600 лв.), Андриана Бънова (троен скок –13,94 м - 500 лв.), Митко Ценов (1500 м – 3:42,34 мин - 400 лв.) Тамара Маркович (400 м – 53,42 сек – 200 лв.), Красимир Брайков (200 м – 21,06 сек – 200 лв.).

Турнирът бе открит лично от кмета на Стара Загора Живко Тодоров, президента на БФЛА Добромир Карамаринов и председателя на СКЛА „Берое" Иван Колев. По време на церемонията градоначалникът получи плакет от Колев за големите му заслуги за развитието на леката атлетика в Стара Загора.

„Щастлив съм, че община Стара Загора и СКЛА „Берое" успяха да възстановят този престижен турнир, коментира Добромир Карамаринов, президент на БФЛА. – Провеждането на състезанието на осветление допълнително му придаде впечатляваща атмосфера. Видяхме много добри резултати, а и чужденците участвали в турнира му дадоха висока оценка. Възстановяването на „Самарско знаме" е поредната стъпка за развитието на леката атлетика в Стара Загора. След отличното провеждане преди година на Балканидата, в Стара Загора показаха, че могат да са домакини и на силен международен турнир, който още през 2015-а може да получи категория „Класик" на Европейската атлетника".
Организатори на турнира са СКЛА „Берое" и Община Стара Загора. Възстановеният след 17-годишно прекъсване турнир събра на трибуните на ст. „Берое" над 1500 зрители.

По същото време, но в Хойсден-Цолдер (Бел) Мирела Демирева зае престижното второ място в скока на височина. Атлетката, чиято лична треньорка е Лиляна Видева постигна 190 см, което е нейн личен резултат за 2014-та г. За нея това е трети пореден подиум на турнира в Белгия. Победителка в тазгодишното издание на надпреварата стана Нафи Тиам също със 190 см, но преодоляни от първи опит, докато Демирева се справи с височината от втория.