България приема Чехия в последен опит за Световното

България приема Чехия в последен опит за Световното | StandartNews.com

София. България изгуби шанса да се класира за Световното първенство в Бразилия през 2014 г., след като последният мач от групата - с Чехия на стадион "Васил Левски", завърши 0:1. Въпреки загубата трибуните изпратиха отбора с възгласи "Българи - юнаци!"

Двубоят започна в 21.15 ч. на националния стадион "Васил Левски". Трибуните бяха пълни с над 33 000 души и скандиранията "Българи - юнаци!" върнаха спомени от годините 1994 и 1998, когато за последно нашият отбор игра на световно първенство.

Победния гол за гостите отбеляза Борек Докал в 52-рата минута.

Непосредствено преди мача стана спречкване на 26 вход на стадиона, който по принцип е за журналисти. За разлика от друг път сега явно бяха пуснати пропуски за там и това предизвика гневни реакции у феновете, закупили си такива. Причината е, че униформените не искаха да ги пуснат и ги упътиха към входа на горния етаж. Едва не се стигна до ръкопашен бой между видимо подпийнал фен и няколко полицаи. Негови приятели обаче го издърпаха от разгорещената сцена.

Протестиращите срещу правителството от няколко дни планираха да викат "Оставка" в 14-ата и 59-ата минута на мача, поради датата 14 щни, когато започнаха протестите. В социалните мрежи те постоянно наблягаха на това, че нямат нищо против отбора на България и старши треньора Любослав Пенев, а ползват публичността на спортната проява, както го направиха на концерта на Роджър Уотърс на 31 август. Скандиранията "Оставка" през първото полувреме продължиха не повече от 10-ина секунди. В 59-ата минута феновете по трибуните отново скандираха "Оставка", този път много по-силно и проължително, а след това огласиха стадиона с името на Любо Пенев, за да докажат, че техния протест не е срещу него, а срещу правителството на Пламен Орешарски.

Основните моменти от срещата по минути:

Райторал получи жълт картон в 77-ата минута.

Петър Занев напусна играта с втори жълт картон в 74-ата минута заради нарушение в единоборство с Франтишек Райторал. Публиката го изпрати с аплодисменти.

Любо Пенев използва и третата смяна, като извади Венцислав Христов и на негово място вкара в игра 20-годишния Симеон Славчев.

В 70-ата минута Станислав Манолев получи картон за нарушение срещу Кадлец.

Попов стреля към чешката врата в 65-ата минута, но Петер Чех отново спаси. Публиката скандира "Искаме гол!" Веднага след това Маркиньос отправи силен удар към вратата и пропусна.

Маркиньос влезе на мястото на Емил Гаргоров в 56-ата минута.

В 52-рата минута Борек Докал откри резултата с далечен удар. 0:1 за Чехия.

В рамките на една минута - два пропуска за българския тим пред вратата на Петер Чех в 48-ата и 49-ата мин.

За второто полувреме Любослав Пенев извърши смяна в отбора. Димитър Рангелов заема мястото на Георги Миланов, който получи жълт картон в първата половина на мача.

Първото полувреме завърши 0:0.

В 45-ата минута Либор Козак беше на сантиметри да отбележи, но удари гредата.

В 37-ата минута Михаил Кадлец фаулира Станислав Манолев и получи жълт картон.

Жълт картон получи Петър Занев в 34-тата минута.

В 27-ата минута Владислав Стоянов спаси почти сигурно положение на Ирачек.

Жълт картон за Георги Миланов в 21-ата минута, за спиране на обещаваща атака.

В 14-тата минута централният нападател на Чехия Козак остана сам срещу българската врата, но изпрати топката високо. Преди това в 12-ата българите изпуснаха положение.

Българите излязоха на терена в състав: Владислав Стоянов, Йордан Минев, Илия Миланов, Иван Иванов, Петър Занев, Владимир Гаджев, Емил Гъргоров, Ивелин Попов, Георги Миланов, Станислав Манолев, Венцислав Христов.

Селекционерът Йозеф Пешице е подбрал следните футболисти за отбора на Чехия: Петер Чех, Франтишек Райторал, Ондрей Мазух, Марек Сухи, Михал Кадлец, Томаш Хюбшман, Борек Докал, Ярослав Плашил, Петер Ирачек, Либор Козак, Вацлав Кадлец.

Момчетата на Любослав Пенев трябваше да победят с разлика от поне 3 гола, за да имат шанс за класиране на бараж.