Подготвят уникален проект. Няколко сектора ще намажат

Областната администрация в Русе получи отлична оценка за работата си

Подготвят уникален проект. Няколко сектора ще намажат | StandartNews.com

Предвижда се пускане на директна влакова линия между Русе и румънската столица Букурещ, който да се движи сутрин, обед и вечер, е сред приоритетите на областната управа в крайдунавския град, обявиха оттам.

Това ще улесни и русенци, които ползват летището на Букурещ, добавиха общинарите. Тъй като българското министерство не разполага с подвижен състав, се водят преговори той да е румънски с техен персонал, а нашата страна да поеме част от разходите.

Областната администрация в Русе получи отлична оценка за работата си получи след извършена пълна проверка от Звеното за вътрешен одит към Министерски съвет, съобщи още областният управител Драгомир Драганов по време на пресконференция във връзка с поетите ангажименти и постигнатите управленски цели една година след встъпването си в длъжност.

Той поясни, че времето за разглеждане на сигналите на граждани е максимално съкратено и рядко надвишава два работни дни. Същото важи и за предоставяните административни услуги, които често пъти се осъществяват само за няколко часа в рамките на съответния работен ден.

Като съществен фактор за просперитета на областта Драганов отбеляза пълноправното ни приемане в Шенген и предстоящото ни влизане в Еврозоната. Според него и двете са ключови фактори за насърчаването на инвестициите и туризма. Затова един от водещите приоритети в момента в работата на институцията e пускането на директна влакова линия между Русе и румънската столица Букурещ. Идеята е той да се движи сутрин, обед и вечер, което ще улесни и русенци, които ползват летището на Букурещ. Тъй като българското министерство не разполага с подвижен състав, се водят преговори той да е румънски с техен персонал, а българската страна да поеме част от разходите.

Колкото до ферибота Русе - Гюргево,  Драгомир Драганов заяви, че той няма да е с планираната в началото ефективност, ако бъде пуснат след края на ремонта на Дунав мост. В момента, когато има ремонт, в най-натовареното време за 10 минути минават 140-150 коли и 30 тира, тъй като пропускливостта е много добра след влизането ни в Шенген.

През следващия месец е предвидена среща и със здравния министър по темата за пускане в действие на бившата Военна болница, където от три години е спрян ремонтът. Става дума за частта, която държавата определи да се ползва от РЗИ. "Тя е на 80 процента реновирана, РЗИ трябва да бъде преместено там, както и някои други държавни структури, свързани с екологията и земеделието, за да може тези институции да бъдат на общо място и хората, които ги ползват, да не губят излишно време. Условията в момента не отговарят на съвременните европейски изисквания", коментира Драганов.

Другата задача е свързана с покупко-продажбата на бившия Педагогически институт. "Изчаква се една от университетските болници да вземе сертификат за инвестиции клас А. Очакванията се това да приключи през месец май и да работим за развитието на Медицинския факултет, който е една от нашите задачи", каза областният управител.

Драганов припомни и главните проекти, върху които са работили с екипа на Областната администрация, а именно започването на навременен ремонт на българския участък на Дунав мост, ускоряване строежа на магистралата Русе - Велико Търново, пускането в експлоатация на ферибота Русе - Гюргево, възстановяването на влака "Синият Дунав" и др. Текущите задачи са били свързани с обезщетенията на собствениците на земи за магистралата - над 1000 преписки са разгледани от екипа на Областната управа, а над 3,5 млн лв. са изплатени вече като обезщетения. Драганов коментира, че магистралата се е забавила няколко месеца заради льосовите почви, но предстои дофинансиране от 270 млн. лв. по програма "Джаспърс" и се надява през 2030 г. да бъде пуснат участъкът Русе - Бяла.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай