Стълб от разтопена скала дълбоко под Африка пулсира нагоре в ритмични вълни, бавно разделяйки континента и отбелязвайки раждането на нов океан.
Това е шокиращото откритие на екип от изследователи, ръководени от Ема Уотс от университета в Суонзи във Великобритания. Учените установиха, че регионът Афар в Етиопия е покрит с облак от гореща мантия, който се издига и спуска в повтарящ се модел, почти като „биещо сърце“, пише научният сайт Space.
Тези импулси, казва екипът, са тясно свързани с тектоничните плочи над тях и играят ключова роля в бавното разломяване на африканския континент.
„Открихме, че мантията под Афар не е еднородна или неподвижна – тя пулсира и тези импулси носят различни химически сигнатури“, каза Уотс в изявление.
„Това е важно за начина, по който мислим за взаимодействието между вътрешността на Земята и нейната повърхност.“
Регионът Афар, който обхваща североизточния регион на Етиопия, е едно от малкото места на Земята, където се срещат три тектонични рифтови систем, които се разтягат в продължение на милиони години, кората се разтяга, изтънява и в крайна сметка се чупи. Всичко това сигнализира за за формирането на нов океан.
Геолозите отдавна подозират, че под този регион се намира облак от гореща мантия, който помага за задвижването на процеса на рифтинг - но досега малко се знаеше за това как се държи този облак.
На места, където плочите са по-тънки или се раздалечават по-бързо, като например Червеноморския рифт, тези импулси се движат по-ефективно – като кръв през тясна артерия, казва един от учените
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com