Най-доходната работа в България се оказа да пишеш фалшиви новини.
Дават до 10 000 евро заплата за хора, които да пускат фалшиви отзиви и да трупат лайкове на публикации и сайтове за продажба на продукти и услуги.
Оферти с такива предложения идват както на съобщения в социалните мрежи и електронните пощи, така и по телефон, без номер за обратна връзка, а и с имейл, пише "Телеграф".
В една от офертите пише, че динамична компания търси страстни и отговорни хора, които да се присъединят към екипа й. От 60 до 120 минути на ден е ангажиментът за изпълнение на задачи за онлайн оптимизация.
Въпросните задачи са свързани с трупане на лайкове от различни профили или оставяне на отзиви. Заплатата е между 20 евро на ден до 10 000 евро за дългосрочен период. За свързване с компанията пък е предоставен номер и е посочено изрично, че условието е да сте над 20 години. На други места пък заплащането е на парче, като цената е от 0,50 до 1 евро на приложение.
Фалшивите отзиви пък обикновено се появяват под публикации в социалните мрежи на изключително евтини или непознати фирми за продукти и услуги, което трябва автоматично да ви сигнализира, че нещо не е наред, коментира Богомил Николов от Асоциация „Активни потребители“.
Той посочи за пример публикация, която му изскача в телефона при отваряне на новините в Гугъл, в която се рекламира климатик за 167 лева. Реално обаче това не е климатик. В същото време под публикацията излизат много отзиви на доволни клиенти.
Реално това са сайтове близнаци, защото само с подмяна на домейна с този в Румъния или Гърция излиза същата страница, но вече на продукта пише, че е печка, а не климатик.
Николов коментира, че все повече се използват тези практики за реклама на лекарства и непознати добавки. Под тях се слагат фалшиви отзиви, например: „Бях в болница и се влошавах, докато не открих това лекарство.“ Използват се и лица на известни личности, които след това отричат да са участвали в реклама, но реално няма и как да осъдят фирмата за измама. Причината е, че обикновено при проследяване на регистрацията се оказва, че са на Британските или Вирджинските острови, посочи Николов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com