Виждали ли сте този паметник? Издигнат е на място, пазено от траките

Трябвало да засенчи Шипка, но българите не го припознали

Виждали ли сте този паметник? Издигнат е на място, пазено от траките | StandartNews.com

Близо до Троянския проход е разположен паметникът Арка на свободата на връх Горалтепе (1595 m), намиращ се на 15 минути ход източно от най-високата точка на прохода. 

До нея се стига по тесен и асфалтиран път, от южната страна на билото, като се минава през местността Костов полугар.

Паметникът е върху площадка, от която на север се виждат долините на Бели Осъм и Троян, а на юг се разкрива гледка към Средна гора, Родопите и Рила, а на изток и запад се виждат най-известните върхове на Стара планина, включително най-високият връх Ботев. Авторският колектив включва арх. Георги Стоилов и скулпторът Величко Минеков, гласи публикация във Фейсбук страницата ПЛАНИНАРИУМ.

Паметникът събужда противоречиви чувства, но служи за своеобразен пътеводител. Издигнат е през 1978 г. в чест на стогодишнината от Освобождението. България тогава преживява период на монументално строителство. 

Замисълът бил да бъде изграден още по-внушителен паметник от този на Шипка. Целта не е постигната, защото Шипка остава на първо място в сърцето на хората. 

Една от причините е, че Арката на свободата свързва две дати, които в наше време имат противоположно звучене за българите. От южната страна на Арката авторите прославят действията на червеноармейците от 1944 г. Северната страна е посветена на героизма на войниците, щурмували и превзели Троянския проход през лютата зима на 1877 – 1878 г., допринесли за победата в Руско-турската освободителна война.

Арката на свободата е емблемата на прохода "Беклемето".

Проходът Троян – Кърнаре, или Беклемето, е един от 17-те прохода през Стара планина с транспортно значение. През зимния сезон затваря за движение на МПС, тъй като високата надморска височина (1525 м) и обилните снеговалежи и снегонавявания не позволяват поддръжката му. През лятото е любима пътна артерия за достигане на билото от множество туристи, които се отправят на изток или на запад от него, за кратки или по-дълги преходи. Предприемчиви хора от най-близките населени места са изградили пазарче за горски плодове, билки, сладка и сиропи. 

На около два часа от най-високата част на прохода в посока хижа „Козя стена“ през лятото цъфтят еделвайси. Единственото място в Стара планина, където може да се види алпийското цвете. 

„Беклеме“ означава „постройка за стража на път или граница“ – такава кула е имало и е служила за охрана на прохода по време на турското робство. Пътната артерия обаче съществува още от времето на траките. 

Римляните също активно са използвали прохода.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай