Изключително интересна находка разкри екипът на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ – БАН) по време на спасителните разкопки в Западния некропол на античния град Хераклея Синтика, в близост до село Рупите. Археолозите проучват богат гроб на жена, погребана с ценни накити и предмети, подсказващи за високия ѝ социален статус.
Жената е била положена със златна обица в лявото ухо – по-масивна от всички открити досега на мястото, бронзова гривна на ръката, както и костени игли, вплетени в прическата ѝ. В близост до тялото ѝ е поставена миниатюрна лампа, за която се предполага, че може да е била стъклена – рядкост за епохата.
Разкопките протичат в изключително тежки условия – освен горещините, археолозите се борят и с високо ниво на подпочвени води, които допълнително затрудняват работата.
Само на метри от гроба беше открита и мраморна плоча с портрет на семейство от II век – изключително ценен паметник на епохата. Надписът на старогръцки, разчетен от д-р Николай Шаранков (СУ „Св. Климент Охридски“), гласи: „…е направи за собствения си съпруг, за децата и за себе си приживе“. Плочата е открита на части, като липсва финалният фрагмент с името на жената.
Снимка: Archaeologia Bulgarica
По думите на проф. Вагалински този тип паметници са характерни за района на Средна Струма и отразяват запазването на местната тракийска традиция. За разлика от класическата гръцка култура, тук се срещат портретни изображения на покойниците – ценно свидетелство за социалния и културен живот на хераклейци.
Сензационните открития от днешния ден не свършват дотук – по време на снимки за репортаж на bTV, археолозите попаднаха на теракотена женска фигурка в разбит античен гроб. В близост започна проучване и на друг, неограбен гроб – детски. В него бе открита играчка конче с видими отвори за колелца, както и желязна стригила – инструмент за почистване на тялото след физическо усилие или при къпане, използван преди изобретяването на сапуна.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com