Спорът между САЩ и ЕС бутна цените на петрола в нова посока

Търговските и митнически новини, в съчетание с фискалните опасения, ще бъдат водещ фактор за риск-апетита и движението на петролните пазари

Спорът между САЩ и ЕС бутна цените на петрола в нова посока | StandartNews.com

Източник: ДПА

Цените на петрола отбелязаха ограничен ръст в азиатската търговия, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви удължаване на крайния срок за търговските преговори с Европейския съюз. Решението облекчи опасенията за въвеждане на нови американски тарифи срещу блока — ход, който би могъл да навреди на глобалната икономика, предаде Ройтерс.

Фючърсите на петрола сорт Брент от северно море, който е референтен за Европа, се повишиха с 18 цента или 0,28 на сто до 64,96 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол нарасна със 17 цента или 0,28 на сто до 61,70 долара за барел

"Добър тласък нагоре при суровия петрол и фючърсите на американските акции тази сутрин, след като президентът на САЩ Тръмп удължи крайния срок", коментира пазарният анализатор на IG Тони Сикамор.

Тръмп обяви, че крайният срок за преговорите с ЕС се удължава до 9 юли, като посочи, че председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е поискала допълнително време за постигане на търговско споразумение. До тогава се отлага и въвеждането на новите по-високи мита от 50 на сто за стоки от ЕС влизащи в САЩ.

Според анализатори, търговските и митнически новини, в съчетание с фискалните опасения, ще бъдат водещ фактор за риск-апетита и движението на петролните пазари през седмицата.

Цените на двата сорта вече се покачиха с около 0,5 на сто в петък, като реакция на слабия напредък в ядрените преговори между САЩ и Иран.

Подкрепа за цените дойде от доклад на "Бейкър Хюз" (Baker Hughes), според който броят на активните нефтени платформи в САЩ е намалял с 8 до 465 — най-ниското ниво от ноември 2021 г. Причината е натискът върху компаниите заради по-ниските цени на суровината.

Въпреки това, потенциален натиск върху цените може да дойде от решението на ОПЕК+, което се очаква на среща следващата седмица. Групата може да реши да увеличи производството с още 411 000 барела на ден от юли, което би могло да ограничи растежа на цените.

Сувро Саркар, водещ енергиен анализатор в "Ди Би Ес Банк" (DBS Bank), предупреди, че цените на петрола са под натиск от възможно ускорено увеличаване на добива от страна на ОПЕК+, както и от започваща "мини ценова война".

Според информация на Ройтерс, картелът обмисля да отмени оставащата част от доброволните съкращения на добива от 2,2 млн. барела на ден до края на октомври, след като вече е увеличил добивите си с си с около 1 млн. барела дневно за месеците април, май и юни.

"Пазарите на петрол може да се сблъскат със свръхпредлагане през втората половина на 2025 г., наред с потенциално отслабено търсене, породено от търговската политика на Тръмп. Това може да създаде перфектна буря за спад в цените", коментира Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във "Филип Нова" (Phillip Nova).

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай