Голяма новина за АЕЦ "Козлодуй". Важният подпис

5 български фирми започват строителството

Голяма новина за АЕЦ "Козлодуй". Важният подпис | StandartNews.com

 

Меморандум за строителството на 7 блок на АЕЦ “Козлодуй” ще бъде подписан в четвъртък, а поканени са пет български фирми - ГБС, “Енерго сервиз” АД, “Ен про консулт” ЕООД, “И Кю И” АД и “Оскар” ЕООД, пише Труд.

Подписването ще е в Българо-американската търговска камара в присъствието на посланик Кенет Мертен.

От министерството на енергетиката са си поставили амбициозната задача 7 блок на АЕЦ “Козлодуй” да е завършен до 2030 г.

В средата на юни 2023 г. американската компания “Уестингхаус” обяви, че е подписала договор за предварителни инженерни дейности с АЕЦ “Козлодуй” за изграждане на нов реактор с технологията AP1000 на площадката на АЕЦ “Козлодуй”.

“Щастливи сме да започнем изпълнението на предварителните инженерни дейности, свързани с реализиране на проект за изграждане на най-модерната технология в света за АЕЦ от поколение III+, която ще осигури чиста и надеждна базова енергия на нашите клиенти и на българското население”, заяви президентът на “Енергийни системи” в Уестингхаус Дейвид Дърам.

Той благодари на АЕЦ Козлодуй и българския парламент за гласуваното доверие.

По-рано тази година двете страни подписаха меморандум за разбирателство за създаване на съвместна работна група за планиране изграждането на реактори с технологията AP1000 в България.

Работната група е в процес на оценка на регулаторните, лицензионните и проектните изисквания и разработва ускорен график за действия в подкрепа на енергийната стратегия на България. Договорът за изпълнение на предварителни инженерни дейности (FEED) е първата стъпка от проекта за изграждане на нова ядрена мощност с технологията AP1000.

Към настоящия момент на площадката в ядрената централа Козлодуй работят два реактора с руска технология BBEP-1000.

През декември 2022 г. Уестингхаус подписа 10-годишен договор за доставка на свежо ядрено гориво за един от блоковете в АЕЦ “Козлодуй”, като доставките ще стартират през 2024 г. Ядреното гориво ще се произвежда в завода на Уестингхаус във Вестерос, Швеция, и е единственият напълно независим от руски доставки и технологии проект за ядрено гориво за блокове с технология ВВЕР-1000.

Технологията за ядрени реактори AP1000 от поколение III+ е единствената в света с напълно пасивни системи за безопасност, с модулен дизайн на конструкцията, която е и с най-ниския въглероден отпечатък за един Mwe.
На 18 септември електронното издание “Нюклеар ру” съобщи, че Русия няма да предостави данни за оборудването и технологията на компанията “Уестингхаус Електрик”, която трябва да направи оценка за строителството на седми блок в АЕЦ “Козлодуй”.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
3 Коментара
Томов
преди 6 месеца

Странното е че 80% от американските централи купуват гориво от Росатом , по точно нямая Русия с нейното гориво и САЩ стои на тъмно. Но ние отново се подмазваме на някого.

Откажи
лъчо
преди 6 месеца

Американците без усилия постигнаха своето затриха ни четири енергоблока отрязаха ни всякакъв приток на газ и сега започват на космически цени да ни строят енергоблокове и да ни карат течене на газ Браво браво български политици по наведени от вас няма

Откажи
Владимир
преди 6 месеца

Боклуци , мамицата ви !

Откажи