Фондът за гарантиране на депозити ще си търси парите от имуществото на КТБ

София. След като фондът за гарантиране на депозити направи преглед на възможностите си за изплащане на гарантираните депозити до 100 000 евро и да си възстанови парите след това, стана ясно, че единственият вариант е чрез средствата от имуществото на КТБ.

"На база наличната публична информация и различни допускания за качеството на активите в баланса на КТБ и ТБВ е извършен анализ на възможностите на Фонда да възстанови средствата, набрани за финансиране на недостига", гласи официално становище на институцията.

Предвид контролните функции на ФГВБ в производството по банкова несъстоятелност и неговото място в реда на кредиторите, Фондът очаква, че ще бъде в състояние да изплати получените заеми с постъпленията при разпределение на средствата от осребреното имущество от масата на несъстоятелността, дори при най-неблагоприятния сценарий.

По този повод от ръководството на Фонда изрично изразяват притесненията си за дългия период на специален надзор и сделките, които са сключвани по време на същия, тъй като е възможно такива сделки да доведат до увреждане на масата на несъстоятелността и Фондът да не успее да се удовлетвори в производството по банкова несъстоятелност в размерите, в които очаква.

В същото време не са изключени и сделки с цел разделяне на депозити до размера на гаранцията, които могат да увеличат размера на гарантираните депозити и да поставят ФГВБ в позиция да изплати по-голяма сума на гарантираните влогове.

Вследствие на изплащане на гарантираните влогове, в банковата система ще се влее допълнителна ликвидност в размер между 1 милиард и 500 милиона лв. и 2 милиарда лв., в зависимост от това дали Фондът ще сключи обратни репо-сделки за набиране на ликвидност срещу ДЦК от портфейла с местни или чуждестранни банки, се казва още в съобщението.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай