Ще има ли повишение на инфлацията след приемането на еврото. Отговорите на тези въпроси – от Йордан Бързаков в рубриката „Еврото – въпроси и отговори” в "Твоят ден" по NOVA NEWS.
Няма причина преминаването от една валута в друга да създаде инфлация. Исторически погледнато, във всички държави след приемането на еврото има инфлация, тя е в размер на 0,3 до 3%. Инфлацията е временна, след което ситуацията се нормализира.
Дълговата криза в Гърция не беше породена от инфлация, а от недалновидните решения на политиците, които даваха грешна информация на ЕЦБ за нивото на своя дълг към брутния вътрешен продукт – над 200%. Пазарите започнаха да наказват Гърция, като ѝ дават по-високи лихвени проценти и тя спря да може да изплаща дълговете си. Ако Гърция не беше в еврозоната, тя щеше да фалира.
България ще участва в т.нар. Европейски стабилизационен механизъм, в който ще плати първоначална вноска от 900 млн. евро.
Ако се случи тежка финансова криза, която почти е фалирала друга държава, България ще стане съинвеститор в този механизъм, през който цялата еврозона ще изтегли дълг. Частта на България от този дълг ще бъде максимум около 7 милиарда евро, но той ще се връща с лихви.
„Никой няма да спасява Франция с парите на българите и техните депозити”, подчерта Бързаков.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com