Подписахме с Гърция за много важен петролен проект

Гърция и България ще проучват възможността за изграждане на петролопровод между гръцкото пристанище Александруполис и нашето - Бургас. За това се договориха в Атина президентът Румен Радев и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис. Споразумение по темата подписаха енергийните министри на двете държави. Договорено беше и споразумение за гарантиране на газовите доставки между България и Гърция.
Българският държавен глава Румен Радев беше посрещнат от гръцкият премиер Кириакос Мицотакис в резиденцията му в Атина. Двамата проведоха среща на четири очи, на която са били обсъдени не само енергийни, но и други стратегически за двете държави теми.
"България удвои резервирания капацитет за втечнен газ в Александруполис, увеличихме износа на електрическа енергия за Гърция, също така ускорихме процесите по свързване на нашите транспортни и електропреносни мрежи. Увеличи се стокообменът с повече от 1 млрд. евро", каза Румен Радев.
Министрите на енергетиката на България и Гърция подписаха два меморандума за сътрудничество в сферата на енергетиката. Според първия двете държави ще обмислят подновяването на проекта за изграждане на петролопровод между Александруполис и Бургас.
"И днес ние поставяме началото, петролопроводът Александруполис-Бургас има стратегическо значение за нашата страна, защото предоставя възможност за реална диверсификация и алтернативни доставки на неруски петрол към нашата рафинерия в Бургас - най-голямата на Балканите", каза президентът.
В Атина преди 16 години беше подписано първото споразумение за изграждане на петролопровода Бургас Александруполис. Тогава участници в проекта са Русия, Гърция и България като идеята е по него да се пренася руски петрол към гръцките пристанища. България напуска проекта през 2012 година, защото той не е екологосъобразен и икономически изгоден.
Новият проект ще започва от Александруполис до Бургас. Той ще е с капацитет от 10 млн. тона петрол годишно и ще снабдява българската рафинерия с различен от руския петрол.
"Този проект се възражда в светлината на нови обстоятелства, не е вече като тръбопровод между Бургас и Алексанруполис, а от Александруполис към Бургас. По този начин ни дава възможност да пренасяме гориво по по-бърз и по-евтин начин. Не само защото заобикаля танкерите през Босфора, но и защото се свързва със съоръжения, които са вече готови или в степен на завършване", каза Кириакос Мицотакис.
Второто споразумение, което енергийните министри подписаха, е свързано с гарантирането на газовите доставки.
"Компании от двете страни ще могат да съхраняват природен газ в хранилището в Чирен, Северозападна България, а българските компании ще могат да се възползват от терминала за втечнен газ на Ревитуса. По този начин двете страни ще разполагат с резерви в случаи на необходимост", каза Мицотакис.
Българският държавен глава и гръцкият премиер се разбраха още за сътрудничество на Атина и София в сферата на информационните технологии.
Западът настръхна! Съюзник на Путин със смразяващо пр...
Пореден позор! Футболен срам в Будапеща
Внимание! Март си отива с нова магнитна буря
Мистерия! Намериха мъртъв високопоставен руски команд...
Искра Михайлова посочи приоритета на ДПС за новия каб...
Важна новина за шофьорите, какво става на "Хемус"
Изненада! Кой наш курорт побеля от сняг