Общество

Скандал със заплатите! Хиляди горят

Държавни и общински служители няма да си получат увеличението през януари

Скандал със заплатите! Хиляди горят

Голям скандал бумти със заплатите. Хиляди българи горят заради забавянето на бюджета за 2025 г.

ВИЖ ОЩЕ: Голям капан с пенсиите, неочаквана промоция със стажа

Държавните и общински чиновници на минимална заплата ще останат без увеличение за януари. Има риск и за изплащането на минималните пенсии. 

За да се избегне хаоса поради липсата на бюджет, служебната власт изготви специален закон за приходите и разходите, който да действа до приемането финансовата сметка за 2025 г.

Въпреки че минималната заплата за догодина е записана в постановление на правителството - от 1 януари тя ще важи само за частния сектор. Това ще продължи до приемане на Бюджет 2025. Дотогава държавните чиновници с минимален доход ще продължат да получават 933 лева. 

След като се приеме план-сметката,  тази разлика до 1077 лв. ще се компенсира. Под въпрос обаче е дали това ще се случи в рамките на януари.

Заложените увеличения на заплатите в системите на МВР, отбраната и висшето образование ще се случат, защото те бяха гласувани още напролет, през други закони. И не е нужно да чакат нов бюджет.

От 1 януари отпадат преференциалните ставки на ДДС - и при хляба, и при ресторантите вече ще плащаме 20%.

В новия законопроект, гласуван от правителството, ще залегнат всички социални плащания след 1 януари, които без действащ бюджет са под въпрос. За да влезе това в сила обаче, трябва одобрение от парламента. 

Депутатската ваканция е до 5 януари. Така не е ясно как точно ще се случи изплащането на минималните пенсии на 7 януари. Финансовият министър Людмила Петкова призна, че за това плащане има риск, но ще се направи всичко възможно възрастните да си получат парите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай