С нова наредба, която в момента е публикувана за обществено обсъждане, се уреждат условията и редът за временно разполагане на палатки, кемпери и каравани в зони "А" и "Б" по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК). Това ще важи извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги, и ще се прави при спазване на определени правила и норми за ползване и устройване на такива места.
Проектонаредбата се изготвя от четири министерства – на регионалното развитие и благоустройството, земеделието, околната среда и туризма. Според нея, посочените места няма да се третират като къмпинги по смисъла на Закона за туризма, а ще се определят като зони за временно разполагане на туристическо оборудване (палатки, кемпери, каравани).
Тези зони могат да се обособяват в държавни, общински или частни имоти, в горски територии, земеделски земи или незастроени урбанизирани терени, без да се променя тяхното предназначение. Изисква се да се обособи ясно ограничена площ чрез ограждане и поставяне на бариера на входа, както и да се осигури зона за охрана.
В наредбата са предвидени ясни изисквания към:
- достъпа и придвижването в зоната,
- паркирането на превозни средства,
- разстоянията между палатките, кемперите и караваните,
- както и разполагането на преносими химически тоалетни.
Изрично се посочва, че такива места не могат да се разполагат в защитени природни територии, попадащи в категориите резерват, поддържан резерват, природна забележителност или защитена местност, съгласно Закона за защитените територии.
Наредбата няма да се прилага за случаи, когато палатки, кемпери или каравани се използват:
- при организирани спортни или културни събития, които са официално разрешени,
- или за научни изследвания, извършвани от регистрирани научни организации.
Собствениците на имотите или упълномощени лица ще могат да определят такива места според предназначението и собствеността на терена. За да бъде обособено такова място, ще е необходима заповед от кмета на съответната община, валидна до 3 години и в периода между 1 май и 30 септември на всяка година.
Целта на нормативния акт е да се създадат законови и безопасни условия за временно къмпингуване извън установените къмпинги, като същевременно се гарантират минимални здравни, хигиенни, противопожарни и екологични изисквания. Това отговаря на обществената нужда от регламентирано използване на природни зони за отдих по Черноморието.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com