Нови промени в училищата. Две изненади

Шефовете на РУО ще вземат ключови решения

Нови промени в училищата. Две изненади | StandartNews.com

Нови промени в училищата предлага МОН. Те са свързани с математическите паралелки и с междусродната ваканция. 

Началниците на регионалните управления на образоването ще могат да предлагат повече математически паралелки с прием в 5. клас след съгласуване с министъра на образованието по предложение на директора на училището, предвиждат промени в наредбата за организацията на дейностите в училищното образование, предложени от МОН.

В момента има законово ограничение за паралелките в 5. клас в математическите гимназии - броят на местата в тях не може да бъде повече от 2% от броя на учениците, завършващи четвърти клас в областта, за съответната учебна година. От месеци математици и директори обаче настояват гимназиите да могат да приемат повече ученици в пети клас, за да не се губят математическите таланти. В София например има само няколко гимназии, които приемат в математически паралелки след 5. клас и за които напливът е огромен. По изчисления на математици заради въпросната квота през тази учебна година на около 400 добре подготвени ученици в София, 100 във Варна, 50 в Пловдив и 50 в Бургас не е било позволено да изучават разширено математика през 2024 г. в паралелки с профил "Математически", предава "Сега".

Новите текстове дават право на шефовете на РУО да предлагат повече математически паралелки с прием в 5. клас след съгласуване с министъра на образованието по предложение на директора на училището. Разкриването на повече паралелки ще става при наличие на материално-техническа база и обезпеченост на обучението с педагогически специалисти. "По този начин ще се премахне необходимостта приемът да се съобразява с броя на учениците, завършващи началния етап на образование и ще бъдат удовлетворени в по-голяма степен желанията на родители и ученици да се обучават в паралелки, в които да придобият компетентности в областта на математиката", мотивират се от МОН.

Други промени в наредбата са свързани с междусрочната ваканция и продължителността на първия учебен срок. В момента първият срок е с фиксирана продължителност - 18 учебни седмици, а в спортните училища 20 учебни седмици. Заради това нормативно изискване в предишни учебни години за междусрочна ваканция бе определян ден в средата на работната седмица.

"Това ограничаваше възможността за ползотворна почивка на учениците, накъсваше работата на педагогическите специалисти и създаваше напрежение в системата на образованието", посочват от МОН. Затова, новото предложение на министерството е първият срок да бъде между 17 и 18 учебни седмици, а в спортните училища - между 19 и 20 учебни седмици. Така, ще има възможност за много по-голяма гъвкавост при разпределянето на учебните и неучебните дни и междусрочната ваканцията ще може да бъде в началото или в края на работна седмица, а не в средата, т.е. да се осигури по-ползотворна почивка на учениците и учителите.

Промените предвиждат семействата да имат пряк и бърз достъп до информация за етапите на класиране, за съответните минимални и максимални балове по училища, което се очаква да намали административната тежест в системата и да осигури достъп на всеки ученик до училище, съобразено с интересите му.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай