Над 350 лекари в Детската болница. Кога ще е готова?

Асен Василев пробва да спъне проекта, министър Кирилов го спря

Над 350 лекари в Детската болница. Кога ще е готова? | StandartNews.com

Ще е готова след две години, ще има 26 отделения
 

Близо 50 години София чака своята Национална детска болница. И когато най-после идеята е на път да се превърне в реалност, възникна скандал, свързан с финансирането. Фитилът запали едноличния шеф на "Промяната" Асен Василев, който неочаквано обяви, че стойността на болницата щяла стигне 1 милиард лева, вместо 100 милиона. 

Началото на сагата

Сагата с Детската болница започва още през 1978 г., когато тръгва строежът на Института по педиатрия в двора на "Александровска болница". Проектът столицата да се сдобие с модерно място за лечение на деца обаче остава недовършен, а сградата е изоставена.

Излъганите надежди

През годините столичани ставаха свидетели на десетки обещания, че детска болница ще има и тя скоро ще отвори врати за малките пациенти. Правени са няколко първи копки, представяни са и различни проекти за местоположението, структурата и функциите на лечебното заведение. Всички те обаче остават на хартия и в сферата на добрите намерения, а  причините се обясняват с политически и административни препятствия, липса на консенсус и кадрови проблеми. Заради политическите боричкания, надеждите на хиляди родители, че ще има специализирана болница, в която децата им да получават цялостна грижа  за здравето си, остават излъгани.

Новият проект

Навръх Деня на детето - 1 юни, на пресконференция в здравното министерство, беше представена визуализацията на проекта за Национална многопрофилна детска болница в Министерството на здравеопазването. Тогава заместник-здравният министър Добромира Карева отчете напредъка, постигнат през последната година.

"Финализирахме стратегическите документи, които ще определят бъдещето на тази болница - не само как ще изглежда, но и как ще функционира. Вече знаем колко ще бъдат клиниките и отделенията, видовете помещения и кабинетите, колко легла ще има и колко души персонал ще бъдат необходими. Знаем дори каква ще е височината на таваните, броят на вратите и прозорците, спецификите на настилките и материалите, които ще се използват", каза тогава зам.-министърът и подчерта, че всяко помещение ще бъде проектирано с мисъл за децата и техните семейства.

От здравното министерство тогава съобщиха, че по отношение на финансовата рамка, към момента са осигурени средствата, които са необходими за етапите, в които се намира проектът. Първоначално сумата е била в размер на 100 млн. лева, а към момента дружеството, което отговаря за изпълнението, разполага с 92 млн. лв. В разходените досега пари са включени действия като развалянето на неизползваеми сгради, които са съществували и различни административни процеси.

Финалът ще е през 2028 г.

Тогава директорът на Здравната инвестиционна компания за детска болница (ЗИКДБ) Десислава Малинова увери, че сумата е достатъчна и е в рамките на планираните дейности и че се предвижда строителството да започне в периода март - април 2026 г. Тя заяви, че забавяне няма, че предстои ключовият етап на пазарното проучване, което ще отвори пътя към техническото проектиране, а целта е през 2028 г. България най-после да открие своята национална многопрофилна детска болница. 

440 легла

По проект болницата ще е разположена в Горна баня на площ от 90 000 кв. метра , от които 79 000 са предвидени за болнични отделения, комуникационни връзки и технически площи. На останалата площ ще се изградят паркинг, детски площадки и парково пространство. Болницата ще има 440 легла, предвидено е лечение по повече от 30 специалности, 26 отделения, над 38 диагностичните кабинета, 18 операционни зали и над 459 самостоятелни стаи.  

В клиниката ще работят над 1500 души. От тях близо 350 ще са лекари, 600 са местата за медицински сестри, а останалите ще се заемат от санитари, физиотерапевти и администрация.

Целта е родителите да разполагат с всички необходими условия за лечението на децата в едно място, обясниха от здравното министерство.

Скандалната провокация

В момента, в който близо половинвековната идея в София да се изгради Детска болница е напът да стане реалност, Асен Василев сложи прът в колелата на проекта и излезе със скандалната провокация, че лечебното заведение щяло да струва близо 1 милиард лева вместо 100 милиона лева, предвидени, докато той е бил главният финансист в държавата. Василев обяви, че темата щяла да бъде вот на недоверие срещу кабинета наесен.  

Оказа ес, че докладът с космическата сума от 1 милиард лева е изготвен по времето на кабинета "Денков", в който финансов министър е самият Василев.

Министър Теменужка Петкова отрече във финансовото ведомство да е постъпвало официално искане за финансиране на новата детска болница в София на стойност 1 милиард лева. Пред NOVA тя заяви, че е постъпила  само информация във връзка с предварителен анализ, изготвен от външно дружество по времето на кабинета "Денков".  

Наложи се и здравният министър доц. Силви Кирилов да  припомни, че прогнозната оценка е направена от експертите на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), които реално са поели проекта, а договорът с тях е подписан по време на правителството на Николай Денков, когато Асен Василев е бил финансов министър и увери, че не са предприемани съществени промени.

Истинските цифри

Директорът на Здравната инвестиционна компания за детска болница Десислава Малинова излезе с официално становище, в което информира за реалното състояние на проекта.

Според него прогнозната стойност е 382 милиона евро, като в тази сума се включват изграждането на болничната сграда, доставката и монтажът на високоспециализирано медицинско оборудване, купуването на над 450 болнични легла, както и изграждането на структури за дневна и доболнична грижа. В него се подчертава, че заявеното в публичното пространство твърдение за бюджет от 1 милиард лева само за строителство не почива на нито един официален документ и създава изкуствени и подвеждащи внушения. В становището се подчертава също, че всички бъдещи фази, включително възлагането на обществени поръчки, ще бъдат проведени по Закона за обществените поръчки - електронно, прозрачно и проследимо, а проектът се наблюдава от Обществен съвет, включващ представители на медицинската общност, пациентски организации и гражданския сектор. 

"Процедурата е прозрачна. Информацията за напредъка е публично достъпна и ще продължи да се споделя с медиите, институциите и гражданите", категорични са от Здравната инвестиционна компания за детска болница.

Малинова беше категорична също, че сумата от 1 милиард е манипулация. 

Здравният министър: Няма да позволя партийни игри с децата

"Няма да позволя Детската болница да бъде заложник на политически сметки, интриги и други действия. Прави се опит за открита манипулация, лъжа е, че строим златна болница за 1 млрд. вместо за 100 млн. лв.", удари по масата министър Кирилов. Той съобщи, че в края на юли се очаква да бъде готова и пазарната оценка, възложена от компанията, ангажирана с проекта. По думите му тогава ще стане ясно каква е прогнозната цена за изграждането на болничното заведение. Министърът допълни, че след това ще информира Министерството на финансите и парламентарната комисия по здравеопазване, за да се пристъпи към анализ и конкретни решения за следващите стъпки.

"Този проект засяга всяко българско семейство. Няма да позволя да го използваме за решаване на частни политически проблеми - нито като лекар, нито като министър", беше категоричен доц. Кирилов.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай