Неизвестен американец изненада в спускането

Неизвестен американец изненада в спускането | StandartNews.com

Санта Катерина. Американският скиор Травис Ганьон ще помни дълго датата 28 декември 2014 година. Причината е, че на тази дата спечели първата си победа в старт за Световната купа (СК) при алпийците. Спускане №4 за СК се състоя за първи път в италианския курорт Санта Катерина, който се намира на 12 км от водещия ски център в ригиона Бормио. Ганьон стартира с №16 по писта "Дебора Компаньони". Заради мългата в горната си част на трасето от ФИС свалиха старта с 230 м. Американецът кара много точно във финалната част и постигна недостижимото за останалите време от 1:32,42 мин. Ганьон стана 8-ият победител в проведените досега 14 старта при мъжете от началото на сезона.

Само на 0,09 сек зад него с второ време финишира олимпийският шампион в спускането от Сочи 2014 Матиас Майер (Ав). За радост на домакините Доминик Парис завърши трети, като това е четвъртият му подиум за сезона. Лидерът в класирането за голямата световна купа и тази в спускането Шетил Йенсруд остана едва 17-и на 1,35 сек от Ганьон. За норвежеца това бе първи старт в скоростните дисциплини (Спускане и Супер-Г) този сезон, в който той остава извън тройката. Въпреки това със спечелените 14 т за 17-ото място той води в класирането за СК с 624 т. Марсел Хиршер (Ав), който не кара в спусканията, е втори с 576 т, а трети вече е Парис с 405 т. За купата в спускането Йенсруд води с 294 т, пред Парис - 220 и Ганон - 191 т.

Следващият старт на алпийците е слалом на 6 януари в Загреб (Хърв). Първият манш е от 16,05 ч, а втория от 19,10 ч и ще бъдат излъчени от Евроспорт.

По същото време, но в Кютай (Ав), 22-годишната шведка Сара Хектор също записа първа победа в Световната купа. Тя завърши първа с 2:17,61 мин в гигантския слалом, който бе преместен от Семеринг. Втора на 0,09 сек се нареди носителката на Големия кристален глобус за миналия сезон Анна Фенингер (Ав), а трета на 0,18 сек е Микаела Шифрин (САЩ), която водеше след първия манш. Лидерката за Световната купа Тина Мазе (Слвн) е седма на 0,68 сек. Тя води убедително за трофея след 12 от 33 старта с 692 т. Фенингер е втора с 487 т, а трета е Шифрин с 345 т.

За купата в гигантския слалом №1 първа е Ева-Мария Брем (Ав) с 270 т, пред Фенингер - 242 т и Шифрин - 226 т. Следващия старт за СК при дамите е слалом на 29 декември отново в Кютай (Ав) и ще бъде излъчен пряко от Евроспор от 10,45 (първи манш) и 13,45 ч (втори).