България на крака! Нов световен шампион

Иван Хърков грабна злато

България на крака! Нов световен шампион | StandartNews.com

България спечели златен медал на световното първенство по самбо в Ереван (Армения). Иван Хърков стана световен шампион в категория до 79 кг, след като смълча залата с победа във финала над представителя на домакините Борис Шатверкян.

Хърков надгради представянето си от предходното световно първенство в Бишкек, където заслужи бронзов медал. В Армения заслужи българският химн да звучи в негова чест.

Иван Хърков беше повече от безапелационен в Ереван. В първите си три срещи записа чисто победа - 8:0, преди да е изтекло времето.

В първия си мач срази Арян Азман (Сингапур), в осминафинала - Хосунг Парк (Южна Корея), а в четвъртфинала - Акхунаали Бейшенали (Киргизстан). В полуфинала Хърков спечели срещу Бегенч Балтаев (Тюркменистан) с 4:1. Във финала победи Борис Шатверкян с 5:0, за да триумфира със златния медал.

България грабна още едно отличие в последния ден от световното. Делян Алишахи спечели бронзов медал от шампионата на планетата в Ереван в категория над 98 кг. в бойното самбо.

Страната ни завоюва общо три медала от световното. Във втория ден с бронзово отличие се окичи и Анна-Мария Манушева в категория до 65 кг. при жените.