Селско училище става европейски арт център

Селско училище става европейски арт център | StandartNews.com

Велико Търново. Селското училище в Габровци ще стане европейски център за изкуство по идея на група творци от старата столица. Художниците обединени в група "Дупини" ще превърнат малко селце в международен арт-център, а идеята им вече е одобрена и от Общинския съвет. Сградата на старото училище ще бъда отдадено за ползване за 10 години и в нея ще се рисува и ще се изработват скулптури, вместо стените де се рушат и падат. С проекти и европейско финансиране базата в селото, което на 15 км от Търново, ще бъде основно ремонтирана и до три години ще стане европейски център за изкуството.

В бившото школо ще се събират артисти от цял свят, които творят в областта на изобразителното изкуство, литературата, музиката, танците и театъра. Изявени в световен мащаб ще четат лекции и ще провеждат обучителни семинари.

Ремонтите започнат веднага и идеята е първите пленери, семинарии и работилници за артисти да бъдат факт още това лято. Творците ще работят инициативи за популяризиране в чужбина на кандидатурата на Велико Търново за европейска столица на културата. Вече два пъти селото е център на международен арт-симпозиум, в който изкуство се прави с природни материали. Творци от Израел, Белгия, Унгария, Италия, Германия, САЩ и Турция, са изработили повечето от арт инсталациите.

Някои от скулптурите могат да се видят и сега по улиците и парковете на Велико Търново. 20-метров мост, извиващ се към небето, гигантски паяк, петел-великан, триумфална арка и други творби, изработени от природни материали, все още са в околностите на село Габровци.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай