Кои са най-вълнуващите екопътеки в Пиринско, Софийско, Пловдивско, Пазарджишко и Бургаско? Къде има панорамни площадки, приключенски паркове и как културното наследство се съчетава с екотуризма? Как младиге хора в България сами могат да си начертаят маршрути за културно-исторически туризъм, ако добре познават Чудесата на България и огромното богатство от 7 епохи, което пази страната ни?
Това е само една от целите на Младежка академия "Чудесата на България". Тя бе създадена по едноименния проект на фондация "Грижа за културното наследство". Той е част от Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта (2023-2025 г.), която се реализира от Министерството на младежта и спорта.
Голямата й амбиция е да предпази младите хора от вредни зависимости, давайки им нова перспектива за здравословен начин на живот и непрекъснато обучение. Специален акцент в нея е културно-историческото наследство и ангажираността на младежите с опазването и популяризирането му.
Програмата е специално насочена към младите хора от 15 до 29 години, особено онези от тях, които нито учат, нито работят. За да им даде искра за вдъхновение и нов стимул за развитие.
Според чл. 10а от Закона за хазарта, организаторите на хазартни игри са длъжни да правят годишни вноски за социално отговорно поведение за всеки издаден лиценз.
Средствата постъпват по бюджета на Националната агенция за приходите и се предоставят чрез трансфер по бюджета на Министерството на младежта и спорта.
От него се предвиждат и разходват средства за финансиране на одобрени проекти за младежки дейности.
Предложените дейности по Програмата са насочени изцяло в полза на младежите без ограничение на пол, етническа принадлежност, социално-икономическо положение и други характеристики. Програмата цели насърчаване на тяхното активно включване, инициативност, информираност, неформално образование и обучение, учене през целия живот, иновативност, творчество, солидарност и съпричастност.
Една от основните цели на програмата е стимулиране на креативността на младите хора по проблемни теми от изключителна важност за съвременното общество във всички области, като превенция на рисковото поведение и различните форми на зависимости, опазване на околната среда, стимулиране на здравословния и природощадящ начин на живот, опазване на културно-историческото наследство.
Именно с цел ангажиране на младите хора с опазването и популяризирането на културното наследство е и проектът Младежка академия "Чудесата на България". В него младежи от цялата страна преминават неформално обучение чрез лекции, изложби и специално изработени видеоклипове. В младежка академия ученици и студенти се учат как на база новите си познания за природното и културно-историческото наследство сами да си направят маршрути за природен, еко и приключенски туризъм. Така хем разширяват познанията си за историята на България, хем влизат в музеите, хем имат възможност за преживявания сред природата, покорявайки най-вълнуващите екопътеки.
Участието на младите хора в проекти по Програмата ще разшири техния опит и умения за приобщаване към ценностите на гражданското общество, науката, културата, изкуството, предприемачеството, здравословния начин на живот и спорта, категорични са експертите от Министерството на младежта и спорта. Програмата създава благоприятна среда, в която младите хора да разгърнат потенциала си и да имат своите допълнителни лични постижения.
Това ще спомогне за предотвратяване на противообществени прояви и рисково поведение сред младежта в страната.
Основен приоритет на Програмата е създаване на благоприятни условия за младите българи да се развиват и израстват така, че да достигнат визията "Способни, ангажирани и овластени млади хора, готови да развиват своя пълен потенциал и съзнателно да допринасят за развитието на Република България в контекста на европейското семейство и глобалния свят.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com