Най-зелената община у нас - Горна Малина, влезе в Младежка академия "Чудесата на България". Близо 100 ученици от три училища в града, който се слави с уникалната си природа, лечебната вода и прекрасните млади хора станаха част едноименния проект на фондация "Грижа за културното наследство", който се реализира по Националната програма на Министерство на младежта и спорта за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта.
Целта е младите хора на възраст от 15 до 29 години да бъдат предпазени от вредни зависимости, като им бъдат дадени нови перспективи за спорт, туризъм, здравословен начин на живот и непрекъснато учене.
Младежката академия има амбицията да запали в учениците и студентите обединителната искра на Чудесата, каза ръководителят на проекта Славка Бозукова, председател на Общество "Културно наследство" - българският представител на най-голямата и най-влиятелна европейска организация за опазване на културното наследство на Стария континент Европа Ностра, на срещата си с кмета на Горна Малина инж. Ангел Жиланов и с председателя на Общинския съвет Николай Стоилов. Целта ни е да запленим младежите да се грижат за културното наследство, да посещават културно-историческите обекти, да чертаят нови културно-исторически маршрути, да участват в изложби, да правят клипове и да разказват истории за паметниците на наследството ни, допълни г-жа Бозукова.
Горна Малина се гордее с уникалните Калугерски пещери. Във вътрешността им археолозите са разкрили около 240 изображения, датирани 3500 г. пр. Хр., разказа на учениците Николай Стоилов. Изображенията са сходни с тези в "Магурата", но за разлика от тях не са рисувани, а са изсечени, гравирани в скалата, допълни Стоилов.
На пръв поглед приличат на кръгове, но при по-детайлен преглед се открива, че това са различните фази на Луната. Някои от знаците са пълни кръгове, а други с форма на полумесец, в първа или трета четвърт. Особено атрактивни са изображенията с изпъкнали луни и с нисък релеф, които са относително по-редки и за които се смята, че са изображения на регистрираните лунни затъмнения.
Въпреки че при траките няма документиран култ към Луната, това е единственото светилище, посветено не на Слънцето, а на естествения спътник на Земята, разказа Стоилов.
Увлекателна лекция за Чудесата на Горна Малина, Софийска област и най-знаковите обекти от културно-историческото наследство на страната ни изнесе Екатерина Праматарова, управител на фондация "Грижа за културното наследство". Тя представи три възможности за летни маршрути в областта, включващи обекти в Челопеч, Златица, Пирдоп, Гложене, Тетевен, Панагюрище и Стрелча.
Две изненади поднесе Младежка академия "Чудесата на България" на най-новите си членове. Специално за тях бяха изработени клип за Чудесата на Горна Малина и изложба от 10 огромни фотопана, представящи уникални обекти от Горна Малина, София и софийска област.
Сертификати "Посланик на Чудесата" и специални значки от Младежка академия "Чудесата на България" - Горна Малина раздаде на младежите Николай Стоилов. Той представи пред тях най-новия спечелен проект на общината, който ще я превърне в център за веломаршрути. В града ще има велосипедна база и младите гости на Горна Малина ще могат да се отправят на своето екоприключение, вземайки на място необходимото оборудване.
Младежкият екип на "СтудиотУ" Габриела Аспарухова и Теомир Генчев засне и филм за събитието. То се състоя в модерната конферентна зала на първия по рода си у нас социално-църковен център за социална рехабилитация и интеграция „Св. Йоан Рилски". Той осигурява психологическа подкрепа, кинезитерапия, трудотерапия, ортопедични грижи, както и духовна опора за нуждаещи се деца и младежи в Горна Малина.
Центърът е изграден в двора на местния храм „Успение Богородично“. Идеята е на отец Серафим Янев, който работи за връщането на църквата към социалната й роля в обществото.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com