Чудесата на Горна Малина! Три уникални маршрута

Младежката академия с изложба и клип за най-новите си членове

Три уникални летни маршрута, съчетаващи фестивали и културно-историческо наследство, ще предложи на ученици от Горна Малина Славка Бозукова, председател на Общество "Културно наследство", българският представител на най-голямата европейска организация за опазване на културното наследство Европа Ностра. Над 30 деца от града стават част от Младежка академия "Чудесата на България". 

Тя е създадена по едноименния проект на фондация "Грижа за културното наследство", който се реализира по Националната програма на Министерство на младежта и спорта за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта. 

Целта е младите хора да бъдат предпазени от вредни зависимости като им бъдат дадени нови перспективи за спорт, туризъм, здравословен начин на живот и непрекъснато учене. 

Младежката академия има амбицията да запали в учениците и студентите обединителната искра на Чудесата и да ги заплени да се грижат за културното наследство, да посещават културно-историческите обекти, да чертаят нови културно-исторически маршрути, да участват в изложби, да правят клипове и да разказват истории за паметниците на наследство.

Вълнуваща лекция за Чудесата на България и специално за наследството, което пази Горна Малина и Софийска област, ще изнесе г-жа Бозукова на 9 май 2025 г. пред студентите. Специално за тях Фондация "Грижа за културното наследство" изработи изложба от 10 фотопана с чудесата на Софийска област клип, който разказва за богатото наследство на община Горна Малина.

 

ПЪРВИ МАРШРУТ: Горна Малина - Челопеч - Златица - Пирдоп

На 28 и 29 юни в Челопеч се провежда Модният фестивал. Край града се намира паркът "Корминеш", който има голяма амфитеатрална сцена. Там се провежда фестивалът Miss Green Bulgaria 2025 - първият екологичен конкурс за естествена красота. В него 16 претендентки карат колело, яздят кон, садят дръвчета.
Ако ви стане скучно, отидете до язовир "Качулка", където има прекрасен ресторант, предлагащ прясно уловена риба. 

Забележителности в района:

Църквата "Св. Николай Мирликийски Чудотворец"

Тя е още от средата на ХІХ век. Изключително богата на, изписани от известни възрожденски майстори-зографи – Давид Зограф и неговите ученици.

Местността "Червен камък"

Над селото е местността Червен камък. Стига се по стръмна екопътека, но гледката от високо спира дъха. Някога на това място е имало и крепост. 

Скалните образувания „Фрън Кая“ или „Ветровитата скала“

Намира се на около 1500 м северно от селото. Това е огромна скала с естествено издълбан заслон, който и сега се ползва от овчарите за подслоняване на добитъка. Легенда разказва, че при буря под заслона могат да се поберат около 1000 овце. До него е и друга скала - „Пробит камък“. 


Археологически парк "Тополница"

 
Той е изграден така, че да се чувствате като във времето на енеолита. Ема няколко къщички, досущ като тези, в които са живеели древните хора, в една от тях има и музей с артефакти. Може да спите в къщичките, има и пещ, може да си направите барбекю, Разбира се, има и електричество, и интернет. 
Ако искате обаче са се насладите на чудесата на модерния свят, СПА-комплексът Pine Hill е наблизо. Има прекрасни външни японски вани, в които може да влезе цяла компания.

Златишкият водопад

Златишкият манастир "Св. Спас", водопадът и Спасовото кладенче са места, които всеки трябва да види. Спасовото кладенче е в ниската част от двора на манастира. Водопадът е почти на пътя – жив, красив, с малко дипли и много хладни балкански пръски.

Спасовото кладенче

Две легенди има за Спасовото кладенче.
Едната разказва как малко след падането ни под турско робство, някъде там в горите над Златица, се укривал последният защитник на хората в района – войводата Спас. Той бил убит от турците точно на това място. След смъртта му на мястото бликнал мощен извор с лековита вода, който местните хора нарекли Спасово кладенче. Години по-късно там бил построен и манастирът.
Според втората легенда хайдутинът Спас, който бил тежко ранен, с последни сили се добрал до това място, измил раните си с течащите води от извора и на следващия ден оздравял. Местните казват също, че водата от този извор цери очите от болести.

Златишки манастир "Възнесение Господне"

Манастирът, познат още като „Свети Спас“, е сравнително нов – основан е в края на ХІХ век. Празникът на Златишкия манастир е Спасовден. Наблизо има и параклис. А също така и едни жълти стълби, наречени Стълбите към рая. Намисляте си желание, докато се изкачвате, а горе има панорамна гледка и още един водопад.

Часовниковата кула

Разбира се, на тръгване от Златица няма как да не видите часовниковата кула. Тя е символ на градчето и се намира в градския парк. Построена е през 1777 г., като основната й конструкция е запазена и до днес. Счита се за една от най-старите часовникови кули в България.

Еленската базилика


Няма как да е пълна екскурзията ви, ако не стигнете до Пирдоп, за да видите Еленската базилика - едно от чудесата на България!
Някога в местността е имало древно тракийско светилище на племето койлалети. Според проф. Александър Фол тук е тракийската легенда за слизането на елен от Стара планина и принасянето му в жертва от местното население на определен ден от годината. 
На мястото на светилището през V век вдигат базиликата по време на император Юстиниан Велики (527 - 565 г.). Имало и е защитна крепостна стена, заради масираните славянски нападения.
В годините на Втората българска държава Еленската църква и манастир са важно книжовно средище. Там се е пазила една от най-ценните книги - Пирдопският апостол от началото на XIII в., за който има запазено предание, че е намерен през XIX в. укрит в ниша в самата църква. С нея е свързана и легенда за Момчил Войвода, спасителят на Родопите от турците. Той е от Лъджене, днешното село Антон, но се твърди, че известно време е бил в Пирдоп. 

 

ВТОРИ МАРШРУТ: Горна Малина - Панагюрище - Стрелча

На 20 И 21 септември е фестивалът в Панагюрище. Разходката в района започва с няколко знакови обекта в Панагюрище

Исторически музей - Панагюрище

Историческият музей е задължителен – и с панагюрското злато, и с разказите за априлското въстание, и с уникалните носии. 
Историята на Панагюрското злато е уникална. Трима братя тухлари открили съкровището през 1949 г. То се състои от 9 съда – 1 фиала и 8 ритона, които тежат 6 килограма. Първоначално тухларите решили, че ритоните са на  музикантите тръбите. Къщата музей на Райна княгиня също не бива да се пропуска

Минералният плаж

Минералния плаж "Бачето" е съвсем близо до Панагюрище. Представлява открит комплекс с басейни с минерална вода, считана за лечебна. Именно затова това е известен и като Златното Банче. 

Шоуто на фойерверките

Вечерта се включвате в невероятното шоу на фойерверките. Този фестивал няма аналог, нарича се Огнената хризантема. На място има и различни работилнички, както и много атракции.

Стрелча пази духа на траките

Вторият ден от разходката в региона е за Стрелча. Там се потапяте във времето на траките. И първото нещо, което ще ви изуми, е Жаба могила. Това е най-голямата сред 300-те тракийски могили в землището на град Стрелча и е една от най-големите на територията на България. Намерена е от д-р Георги Китов. Била е оградена с широк 30-метров ров, пълен с вода, който е възпрепятствал достъпа до нея. Запазеният и до днес ров е бил пълен с жаби, откъдето идва и името на могилата. 
Жаба могила е уникален тракийски култов комплекс - хероон (свещено място), който се състои от гробница-мавзолей и светилище-храм, от V-ІV век преди Христа. Предполага се, че там е погребан знатен тракиец, заедно с колесницата си, от която са открити и  останки. Предполага се, че е управлявал свещената територия на бесите. Намерен е част от ювелирен златен венец, от него са запазени 40 лаврови листа и няколко плода. Гробницата е куполна, била е ограбена още в древността. Входът е внушителен, от обработени камъни, бил е добре запазен. Пред храма са били разположени релефите на два лъва, украсени в жълто, синьо и червено. Пред фасадата са намерени 7 празни керамични съда, обърнати с дъното нагоре. 7 е свещеното число на траките. През могилата преминава укрепен подземен тунел.

Китов и съкровището

 
Когато изучава предметите от прочутото Панагюрско съкровище, върху един от ритоните Георги Китов забелязва изображение на точно такава сграда с украса, каквато е гробницата в Жаба могила. Същата архитектура той вижда и в гробницата-мавзолей в Четиньова могила в Старосел. Затова е категоричен, че Панагюрското злато не е внесено в Тракия отвън, не изобразява обсадата на Тива, а е тракийско. Изработено е в района на Средна гора и върху него е изобразен ритуален танц пред фасадата на тракийски храм.

Комплексът Скумсале

Това е тракийски култов комплекс в района между Панагюрище и Стрелча. Смята се, че хора са обитавали района през периода ІV век пр. Хр. - ІІ век след Христа. Най-интересна е поляната, заобиколена от жервеници, тронове и други изкуствено обработени скални обекти. Комплексът е дълъг около 2 км и широк около 800 м. Има изградени маси с пейки, тоалетни и беседки за туристите.

Самодивският камък

За какво са направени тези скали, тези камъни по този причудлив начин? Твърди се, че камъните повтарят едно към едно Дървото на живота в Кабала.
Нещо повече - с изключително силна енергия, мястото е било създадено от предшествениците на траките, пеласгите, най-старите жители на Южните Балкани. Те имали руническа писменост, чийто най-известен образец е надписът край Ситово.
Пеласгите се споменават за първи път в „Илиада“, където са представени като съюзници на Троя. Херодот споделя мнението си, че елините са заели от пеласгите повечето от боговете си, и дава пример за почитането на Хермес.

 

ТРЕТИ МАРШРУТ: Горна Малина - Гложене - Тетевен

Маршрутът е отличен за сафари с джип и планински велосипеди през лятото.

Гложенският манастир „Св. Георги Победоносец“

Първата спирка е светата обител високо в Стара планина, на 940 метра надморска височина (според някои източници на над 1000 метра). Изграден е на стратегическо място. Трудният достъп го съхранява до днес. Според легендата киевският княз Георги Глож построява манастира и живее като монах в него в началото на XIII век (в периода между 1230 – 1250 година), бягайки от татарите. Местните хора носят строителните материали на ръка до високия връх. След като манастирът е завършен, князът им раздава част от земите си и така основава селата в подножието.


Според друга легенда чудотворна икона на „Св. Георги победоносец“ сама избира мястото на манастира. Княз Глож започва да строи манастир, наречен „Преображение”, в подножието на скалата, но сградата сама започва да се руши. Един ден иконата на св. Георги, която е донесъл от Киев изчезва. Местен козар я намира върху скалата. Тогава князът решава, че там ще е манастирът. 
Знае се, че Левски е бил чест гост. Скривалището на Апостола е запазено и днес. Под килията има скрит изход, който води до подземен тунел, излизащ чак в селото. За някогашната манастирска църква се разказвали чудеса. Построена през ХIII в. тя била чудно красива, с неповторим резбован иконостас, изографисана от прочути майстори зографи. Била истински шедьовър на средновековното българско изкуство и архитектура. Срутила се до основи след земетресение през 1913 г. и на нейно място била построена новата църква.
От манастира има прекрасна екопътека и за около час се стига до пещерата Моровица.

Пещерата Моровица

Тя е една от най-големите български пещери. Не е електрифицирана, затова може да се влезе само на 50-100 метра в нея. Открити са много предмети от праисторически времена.
Наблизо е и Гложенския водопад и дупката Ямата. 

Пещера Ямата

 


Местните хора разказват, че някога паднал метеорит и направил голяма дупка, която те нарекли „Ямата“. Дали това е вярно или не – не се знае, но това със сигурност е една от най–интересните забележителности до Гложене, смайваща със своите размери и форми. Входът е процеп между две огромни скали. Когато преминете през него, се откриват склонове, наподобяващи непристъпни стени на някой средновековен замък. Наблизо е и фермата за щрауси, където може да научите повече за живота им, да хапнете яйца и да си вземете за спорен пера.
От Гложене до Тетевен може да стигнете и на велосипед. Има очертан маршрут – 14 километра, подходящ е и за начинаещи. А изборът на места за спане е огромен.  

Три варианта за разходка в Тетевен

Три варианта за преживявания предлага Тетевен - традиционен, панорамен и атракционен. 

Тетевенският манастир "Св. пророк Илия"

Това е традиционния вариант. Манастирът е в града и е напълно обновен. Легенда гласи, че е основан още през ХІ век, друга история разказва, че цар Иван Шишман е подарил на манастира сребърен кръст с изобразени на него евангелски сцени. През 1801 година, когато кърджалиите изпепеляват града, светата обитело целява по чудо. Най-старата икона от 1776 година е на Св. Архангел Михаил, рисувана е на дъска и е резбована.  

Площадката "Опасен зъб"

Панорамният маршрут разкрива невероятна гледка към Тетевен и Балкана. 

Паркът за приключения "Адреналин"

 
Той е близо до Тетевен, в местността Балинци. Има място за пейнтбол, стена за катерене, въжен атракцион в клоните на дърветата, Лъвски скок.
Съвсем наблизо е и Водопадът Скока, до който има и екопътека, наречена "Под пръските на водопада". До самия водопад е създаден заслон с огнище, така има място за пикник.

Пещерата Съева дупка

Тя е считана е за една от най-красивите пещери на България, намира се до Брестница. Дълга е 205 метра и има средна температура 7-11 градуса. На около 70 метра под земята в пещерата тече река, за която се смята, че е на 3 млн. години.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай