Обрат с леопарда. Шумен излезе с извънредно решение за издирването му.
Ограничителните мерки и забраната за достъп до горските територии в границите на Природен парк “Шуменско плато“ отпадат. Решението бе взето след извънредно заседание на временния кризисен щаб.
ВИЖ ОЩЕ: Огромна драма заради леопарда в Шумен. Десетки без работа
Въведените ограничителни мерки отпадат след анализ на създалата се ситуация около издирването на хищника, забелязан на 19 юни и заснет на видеоклип с телефон.
Институциите, пряко ангажирани с предприетите мерки за работа, взеха под внимание становището, изготвено от директора на „Национален парк Централен Балкан“ Георги Кръстев.
По думите му няма категоричност, че опасният хищник към момента е на територията на платото.
"Задачата ни беше да извършим наблюдение, да установим присъствие на хищника и едва след информация за местонахождението му да предприемем действия по залавянето му. В продължение на осем дни, откакто екип от специалисти работи на терен, няма намерена прясна следа, или снимка от фотокапан“, каза Георги Кръстев.
„След получени сигнали, че животното е забелязано от жители на Шумен и близки села на различни места си даваме сметка, че няма строго избрана територията или ареал избран за живеене. Движенията на хищника са хаотични и непоследователни“, каза още Кръстев.
Експертът допълни, че не е невъзможно да се върне тук, на Шуменското плато, тъй като мястото е уникално с всичко необходимо, от което хищникът има нужда.
Хаотичните действия на хищника водят до извода, че не може да се направи заключение, че е отглеждано в Шумен и региона, както и в други населени места в Североизточна България.
Подобен хищник е издирван в Унгария и Сърбия през 2021 г., като една от хипотезите е, че е възможно животното да е мигрирало оттам.
Въпреки че мерките отпадат, наблюдението на място ще продължи, категоричен е Георги Кръстев.
Съоръжението за залавяне на едрия хищник остава в Шумен за известен период от време. При получаване на съобщения, че е забелязан на територията на платото експерти ще пристигнат на място, за да предприемат необходимите действия.
На територията на парка ще бъдат поставени информационни табели, в които ще бъде описано, че е възможна поява на хищник. Достъпът до горските територии е свободен, но на собствен риск, пише в табелите.
Препоръките са посещенията да се осъществяват в светлата част на денонощието, при възможност на групи или на повече от едно лице. Експертите съветват преминаването на територията на природния парк да се осъществява по места с добра видимост, предимно по асфалтови пътища.
Нека хората бъдат внимателни. Ако забележат хищника да не вдигат шум, да не правят резки движения, и да се изтеглят внимателно в друга посока, без викове и писъци. При възможност да направят снимка, но не на всяка цена, допълват експертите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com