Филологът Малина Ненкова дели времето си между офиса за недвижими имоти и ателието, където твори прелестите
В ушите и в сърцето си още чувала знаменитите лекции на Боян Биолчев, а пред нея стоял безмълвен телефон. На пазара за имоти било ужасяващо тихо и пусто. Филолог по призвание и диплома, бизнес дама по иронията и силата на обстоятелствата, Малина Ненкова се чудела какво да прави с времето и идеите си. За щастие, по това време на гости от Ловеч била любимата й баба Иванка, известна в града на люляците като Джиджи. Пред дома й често се редели хора с поръчки да им изплете поредния хитов модел от легендарното списание "Бурда". Владеела до съвършенство един от изконните национални занаяти. Като видяла внучката си унила, Джиджи веднага й показала една-две хватки на една кука. Малина се запалила и за час овладяла основните трикове. После изплела голямо одеяло. Не сватбено, като във филма с Уинона Райдър, защото е омъжена за гимназиалната си любов и щерката Нона вече е тийнейджърка. Първото творение било от прежда. За тренировка. Наплела и калъфки на възглавниците и всякакви акценти, за които се сети, че са подходящи в дома й. После се разровила насам-натам из нета по темата и видяла известните американски плетива T-shirt yarn - с конци, които са от стари тениски. Малина решила, че и у нас има ниша за подобни изделия и замислила първия си килим. Проучила в кои складове текстилни фирми оставят ненужната им вече стока. Инвестирала и в машина, която да реже плата на ленти - с различна дебелина от 3 до 5 сантиметра. Когато се налага, съшива нишките. Първо мислела да продава като прежда въпросните кълбета, но решила да се пробва и с плетене. Междувременно бизнесът с имоти живнал, но тя вече тъче на два стана - работа за пари и хоби за душата, което постепенно и почти случайно също се превръща в пазарен проект.
Дебютният "продукт" е с диаметър 120 сантиметра. След него - панери, кутии за бижута, тип "органайзери", които никога не са излишни. В тях се слагат ключове, бельо, чорапи, бижута. Различни са като визия и цвят, стоят доста шик. Подобно на много добри музиканти, които не познават нотите, Малина признава, че не може да плете по схема. Но види ли предмет, или си го представи, няма форма, която да й се опре. За половин година е оплела към 100 килима и панерки. "По обема на моята продукция може да се направи анализ на имотния пазар", шегува се тя. Когато видели първите й творения, всички приятели я похвалили - така и пораснали криле за нови предизвикателства.
"При изработката на всеки килим започвам от избора на цветове и съчетаването им, като всичко зависи от интериора на дома - затова може да е кръг, елипса, комбинация от кръгове, правоъгълници, квадрати и какво ли не. Всеки е неповторим.
Удоволствието идва, когато виждаш, че нишката оживява и има свой собствен живот в нечия къща, че си пасва с точно определен кът", разказва Малина. Всеки килим трябва да е толкова тежък, че да може да се побере в пералнята - не повече от 5 килограма с диаметър 150 сантиметра. Така се зарибила по плетивата, че докато чакала в колата дъщеря си да свърши с часовете по плуване, въртяла иглите край скоростния лост. Минувачите надничали и изумени й правели жестове. Тя обикновено дава за пример колегата по съдба Райън Гослинг, който също бори стреса с плетене. Наскоро канадският актьор обясни, че представата му за идеален ден е да се отпусне с игли и прежда и да забрави тревогите си. Според него плетенето е отлично средство за релакс след напрегнати снимки. Райън Гослинг развил страст към типично женското занимание, докато снимал "Ларс и истинското момиче".
Малина никога не плете, когато е тъжна, няма настроение или е фрустрирана. Сяда с иглите, само ако й е весело и леко на сърцето, защото знае, че тази енергия ще се предаде на преждата от плат. "Чувството, че можеш да произведеш нещо, е уникално. Във всеки свободен миг куката е в действие под съпровод на музика - винаги рок. Така почти да изпусна "Мейдън" в София. Казвах си: "И този ред, и тръгвам". Няма концерт от жанра, който да си е спестила - всичките издания на "София рокс", Бон Джоуви, АC/DC, "Мейдън" - у нас и в Румъния, "Депеш мод". Колекционира билетите.
Малина напоследък събира все повече овации и в онлайн пространството. Фейсбук страничката й Cozy BG carpet прегрява от трафик. Много харесват творенията й. По Коледа нашенец от Германия поръчал килими за подаръци на цялата фамилия. Сред почитателите на българската традиция с нов аранжимент са дами и господа от Южна Африка, Бразилия, Израел. В страната на Пеле снимките с произведенията на Милена били качени на големи сайтове за особено оригинални работи и събрали невероятен брой лайкове. "Това е занаят, който наследяваме от бабите си, но когато му придадем по-модерен оттенък, се превръща и в арт, и в интересен бизнес", смята авторката. В комуникационната акция често участва и Нона, която учи в Испанската. Тя вече също умее да плете и Малина е спокойна, че традицията е жива. Сега е замислила да изработи плажни чанти за лятото, абажури, лампи... Някои от творенията вече са по столични галерии.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com