В древния некропол Дахшур, разположен южно от Кайро, археолози направиха изключително откритие - пирамида, датираща отпреди около 4000 години, която е останала непокътната през вековете.
При първоначалното проникване в структурата, експертите попаднаха на гробница с изключително необичаен характер - такава, която поставя под въпрос утвърдените научни представи за погребалните практики на фараоните. Според изданието Daily Galaxy археолозите не просто са открили древен обект, но пред тях се е разкрила мистерия, вплетена в културното наследство на една от най-впечатляващите цивилизации в човешката история.
Находката
Всичко започва съвсем случайно - при извършване на минни дейности в района. Работници, копаещи земята, попаднали на внимателно обработени варовикови блокове, които веднага подсказали, че под тях се крие нещо значимо.
След като властите в лицето на египетското министерство на туризма и антиките били уведомени, на място бил изпратен екип специалисти, начело с британския египтолог д-р Крис Наунтън. Още в началото на разкопките станало ясно, че става въпрос за изключително находище.
Изследователите открили наклонен коридор, водещ към вътрешността на пирамидата. Там се намирала централната камера, която поразила археолозите. Макар гробницата да е била запечатана в продължение на хилядолетия, вътрешното й състояние било хаотично - артефактите били разхвърляни, но липсвали признаци за проникване на иманяри. Печатът върху входа бил все още непокътнат. Това породило сериозни въпроси, като например как се е стигнало до такъв безпорядък, без да има индикации за по-късна намеса?
Древни иманяри
Според експертите гробницата е била обрана не от съвременни иманяри, а от такива още в древността и преди тя да бъде окончателно запечатана. Д-р Наунтън определя мястото като „местопрестъпление от древността“, като допуска, че обирът е бил извършен още в деня на погребението.
Загадката
Макар пълното значение на това откритие тепърва да се изяснява, археолозите са категорични, че то противоречи на съвременното разбиране за традиционните египетски погребални ритуали.
Истинската изненада обаче дошла, когато с помощта на модерни сканиращи технологии били възстановени повредени йероглифи от вътрешността на погребалната урна (канопа). Те разкриват, че гробницата е била предназначена за принцеса на име Хатшепсут - личност от ХІІІ династия, чието име не фигурира в официалните летописи. Това не е прочутата жена-фараон Хатшепсут, позната от XVIII династия, а друга жена със същото име, напълно заличена от историческата памет.
Фактът, че за тази Хатшепсут не съществуват писмени свидетелства, но й е посветена пирамида, говори за високия й статус приживе. Историците предполагат, че името й е било съзнателно премахнато от хрониките - акт, който съвсем не е рядкост в политическия живот на Древен Египет.
Откритието повдига въпроси, надхвърлящи археологията. То намеква за възможни вътрешни конфликти в кралското семейство. Учените не изключват вероятността принцеса Хатшепсут да е станала жертва на дворцови интриги, довели не само до заличаването й от историческата сцена, но и до разрушаването на мястото, където е била положена.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com