Страната ни ще бъде първата държава в Европа с действащ реактор от типа AP1000, съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков на симпозиум, организиран от компанията "Уестингхаус" в София. По думите му страната ни вече има одобрена площадка и ОВОС за проекта, а в момента се работи по финансирането и координацията с Европейската комисия.
Жечо Станков информира, че е провел разговор с министъра на енергетиката на САЩ Крис Райт относно възможностите за инвестиции в ядрената централа в Козлодуй. Според Станков българската държава трябва да се възползва максимално от изграждането на проекти като Седми и Осми блок на АЕЦ "Козлодуй".
По думите на министъра на енергетиката новите блокове ще създадат условия за връщането на български експерти с натрупан международен опит. "В пиковия момент на площадката ще работят около 10 000 души", посочи Станков.
Това дава отлични шансове в страната да се върнат млади, образовани хора, получили квалификация и опит в чужбина и да допринесат за икономическото развитие на страната.
Станков акцентира върху ясната визия на правителството за максимално участие на български компании в изграждането на новите мощности и приветства подписаните вече множество меморандуми между основните изпълнители и редица български фирми, които ще осигурят възможност за това.
Парламентът
Подписването на над 30 споразумения за партньорство с български компании за участие в проекта за седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй" е изключително важно, обяви председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Делян Добрев. По думите му подписаните споразумения - както вчерашните, така и предходните - дават възможност на българските компании да придобият ценни умения и технологии. Те ще бъдат приложими не само при реализацията на този проект, но и при бъдещи такива с реактори от типа AP1000 в Европа.
Добрев е убеден, че страната ни няма да се ограничи само с изграждането на двата нови блока. Според него България разполага с най-добрите условия в Европа за развитие на ядрена енергетика - висока обществена подкрепа от над 70 процента от населението, политическа воля, както и опит в сектора и подготвени площадки за нови мощности. "Ако успеем да осигурим купувачи за произведената електроенергия, няма причина да спираме със седми и осми блок", коментира Добрев. Той отбеляза, че на територията на АЕЦ "Козлодуй" има възможност да бъдат изградени още четири блока, а в Белене - до осем реактора от типа AP1000, тъй като площадката първоначално е била проектирана за шест руски блока.
"Трябва да си поставяме високи цели. Седми и осми блок са само началото. Колко блока ще изгради България, ще зависи от броя на купувачите на електроенергията. Ако те са налични, държавата ще осигури необходимите гаранции", подчерта Добрев. Според него страната ни има потенциал не само да бъде първата в Европа с изградени блокове AP1000, но и да се превърне в хъб за производство на ядрена електроенергия и за развитие на центрове за изкуствен интелект.
Най-важното решение
Основното решение за изграждането на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй" е окончателното инвестиционно решение, което се очаква да бъде взето през 2026 година, заяви изпълнителният директор на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" Петьо Иванов. По думите му преди това трябва да бъдат изяснени всички задължения между страните. Решението трябва да се основава на оценка на капиталовите и оперативните разходи по проекта, като от ключово значение ще бъде осигуряването на необходимото финансиране. Важен ще бъде и изборът на доставчици на оборудване и материали.
В сферата на лицензионния режим е необходимо да бъде подготвена и подадена съответната документация, за да се кандидатства за разрешение за проектиране от регулатора, както и за разрешение за строеж, свързано с подготовката на дейностите на площадката, допълни Иванов. Той подчерта, че е важно да се установи какво липсва на площадката и какви са слабостите в правната рамка, за да може проектът за реактор AP1000 да бъде реализиран успешно. Именно затова още днес ще се проведе втори кръг преговори, като основният акцент ще бъде преразглеждането на първоначалния документ с условията. Докато не бъде взето окончателното инвестиционно решение, е необходимо да се положат усилия за изясняване на структурата на договорите, така че ангажиментите между собственика и изпълнителя да бъдат напълно ясни.
Процедурата
Изключително важен аспект е локализацията на проекта, която трябва да бъде изразена и с конкретни стойности. Необходимо е да има проследимост в документацията и фактурите, които ще се генерират впоследствие, добави Иванов. Според него много български компании ще вземат участие в проекта, включително в областта на контрола и управлението на оборудването.
В момента се провежда процедура за избор на основен инженер, като се очаква до края на май да бъде подписан договор. Провежда се и подбор на финансов консултант.
Работи се интензивно, за да се спази лицензионният режим. Необходимо е също да бъде издадено разрешение за строителство от Министерството на регионалното развитие, допълни Иванов. Предстои и започване на дейностите, свързани с разрешението за проектиране от регулатора.
Вече е нает консултант по оценката за въздействие върху околната среда и водите. Очаква се през следващата година да бъде издадено съответното решение от компетентното министерство.
"Що се отнася до финансирането, работи се по структура, която позволява осигуряване на 20-30 процента собствен капитал, а останалите 70-80 на сто да бъдат набавени под формата на дългов капитал, посочи изпълнителният директор на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности".
Изпълнителният директор на "АЕЦ Козлодуй-Нови мощности" Петьо Иванов, председателят на УС на АИКБ Румен Радев, министърът на енергетиката Жечо Станков, временно управляващият Посолството на САЩ в София Сюзън Фалатко, председателят на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание Делян Добрев, главният изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България Иван Михайлов и старши директорът на проекта AP1000 на "Уестингхаус" в България Оскар Прат. Снимка: БТА
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com