Само една трета от хотелиерите у нас виждат подобрение в бизнеса си спрямо миналата година. Също при една трета от тях заетостта е без промяна спрямо 2024-та, а почти поравно (20%) са тези, които посочват, че имат 10% ръст и другите, които декларират 10% спад на заетостта. Това става ясно от традиционно проучване, организирано в края на юни от Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE).
Между 30 и 50% се движи заетостта при най-голямата част от хотелите в България. При една трета от тях тя е в диапазона 50-70%, около една пета посочват заетост под 30%.
Пред БНР изпълнителният директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели Георги Дучев обясни, че по-ниската заетост от началото на годината се дължи основно на това, че данните са за първите шест месеца на 2025 г., като в тях не е включен летния сезон.
"Трябва да имаме предвид, че около 70% от приходите на българския туризъм, се формират от летния туризъм. Нормално е преди началото на активния летен сезон, общо заетостта за хотелите в страната да се движи малко по-ниско от обичайното“, каза Дучев.
По отношение на цените за нощувки, при 40% от хотелите те са в диапазона 100-200 лв. на вечер, а при една трета от тях тя е дори под 100 лв. В около 45% от хотелите в България са се повишили цените на нощувките козметично – с до 10%, спрямо миналата година. 40% от хотелиерите все още не са променяли цените и предвиждат малък ръст – отново в рамките на 10%, до края на годината.
"Това, което прави впечатление за първите шест месеца е, че има лек ръст в приходите – в рамките на 10%. Прави впечатление и, че разходите значително изпреварват приходите, при по-голямата част от хотелите и се движат в рамките на 10%-20%, в някои случаи и повече, спрямо миналата година. Изводът е, че наблюдаваме свиване на рентабилността при хотелите, но от друга страна – може да бъде коригирано във второто тримесечие", посочи Георги Дучев.
От допитването става ясно, че очакванията за приходите на хотелиерите през втората половина на годината, са по-скоро консервативни – 40% от тях очакват ръст в рамките на до 10% спрямо първото полугодие, докато 30% от тях не очакват промяна.
Като най-сериозно предизвикателство, голяма част от хотелиерите, участвали в анкетата, споделят, че това е недостигът на персонал.
Според Георги Дучев заплащането на работещите в сектора ще продължи да се покачва. Той изтъкна, че през последните години браншът търси решение на проблема с липсата на кадри, в обучението на млади хора, като стажове или временна заетост.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com