Хампарцумян с последни подробности за еврото

Хората няма от какво да се притесняват – промените ще засегнат основно финансовия сектор

Хампарцумян с последни подробности за еврото | StandartNews.com

Почти всички административни процедури по пътя към еврозоната вече са завършени, заяви финансистът Левон Хампарцумян в ефира на "Офанзива с Любо Огнянов" по NOVA NEWS. Според него въвеждането на еврото няма да има сериозен ефект върху ежедневието на българите, но ще даде възможности за по-ефективно управление – стига да има воля за това.

„Еврото не ни пази от политически грешки или фалити. Това зависи от управлението на държавата и финансите ѝ – независимо дали използваме евро или лев“, посочи Хампарцумян. По думите му, обикновените граждани няма от какво да се притесняват – промените ще засегнат основно финансовия сектор.

Той прогнозира, че след присъединяването към еврозоната – вероятно след 1 януари – България може да получи по-висок кредитен рейтинг. Въпреки това, страната не е застрахована от икономически затруднения. Като пример посочи Гърция, която изпадна в сериозна финансова криза, но именно еврозоната ѝ помогна да се възстанови.

По повод твърденията, че България ще трябва да „спасява чужди икономики“, Хампарцумян беше категоричен: „Нашата икономика е едва половин процент от европейската. Дори и да дадем всичко, няма как да спасим никого. По комунистическо време се говореше, че без нашите компоти и лютеници Съветският съюз ще се срине – същите внушения се правят и днес.“

Финансистът успокои още, че преминаването към еврото няма да доведе до скок на инфлацията. Според него дори увеличената ликвидност в банките не бива да притеснява хората.

Относно опасенията за имотен балон, Хампарцумян призна, че това е въпрос с неясен отговор. Той предупреди, че купувачите на имоти с инвестиционна цел, особено с кредити, поемат сериозен риск. При спад на цените те могат да загубят пари, а ако имат заеми – ще трябва да връщат повече. За хората, купуващи за лично ползване, рискът е по-нисък, тъй като разходите могат да бъдат разпределени във времето.

По темата за цените на храните Хампарцумян коментира, че конкуренцията е основният механизъм, който ги държи в разумни граници. Илюстрира с пример: „На Банско, ако се качите на ски, едно кебапче струва колкото 78 кифли с мармалад.“

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай