Експерти алармират! Покупката на тези автомобили на старо крие рискове

Някои модели крият много технически проблеми

Експерти алармират! Покупката на тези автомобили на старо крие рискове | StandartNews.com

Закупуването на употребяван кросоувър често изисква допълнителни технически проверки. Някои модели крият много технически проблеми, които превръщат притежаването на автомобил в поредица от посещения в сервиза. Експерти, цитирани от изданието Auto.Mail посочиха 6 кросоувъра на старо, чиято покупка е свързана с повишени рискове, съобщава automedia.investor.bg.

BMW X1 (2011)

Поддръжката, съчетана с чести повреди, е често срещана практика, като това важи с пълна сила за първото поколение на X1. Основните проблеми са свързани именно със задвижващия агрегат.

Двигателят N20 се характеризира с високо топлинно натоварване, което налага редовна подмяна на уплътнения и капачки на маслото. Течовете в областта на маслената чаша са характерни - до 2014 тя беше направена от пластмаса и не можеше да издържи на налягането на маслото.

BMW X3 (2011)

За този модел важи същото както и за X1. Идентични са и останалите проблеми - като например драскотини по шийките на разпределителния вал, които възникват поради намаляване на нивото на маслото. При натоварване двигателят изпитва маслен глад поради ниската производителност на маслената помпа. В най-лошите случаи веригата на маслената помпа се прекъсва, което може да доведе до въртене на облицовките.

Ангренажната верига има нисък ресурс - когато се разтегне, маслото започва да тече по-зле, провокирайки прекъсване на подаването на масло. Недостатъците се добавят към неправилната работа на горивните инжектори и високата чувствителност към качеството на бензина.

Hyundai Tucson (2016)

Бензиновият двигател G4NA 2.0, използван от моделите на корейския производител, страда от "маслен глад" при шофиране без предварително загряване. Повишеният разход на масло става забележим още на 50 000-80 000 км.

Сериозна опасност е рискът от надраскване в цилиндрите поради разрушаването на катализатора. Задвижването на ангренажната верига обикновено не издържа повече от 150 000 км.

Роботизираната 7-степенна скоростна кутия започва да работи с сътресения след 50 000 км, като има и проблеми със съединителите. Придърпвания често се появяват при шофиране в задръствания и повреда на задната предавка. Осемстепенната автоматична скоростна кутия не понася добре приплъзването.

Окачването също не е от най-здравите, като амортисьорите започват да изтичат още на 50 000-70 000 км. Препоръчва се също така стабилизаторите трябва да се сменят на всеки 40 000-50 000 км.

Volvo XC60 (2008)

Шведският кросоувър е сравнително надедежден, но и при него има инженерни решения, които създават трудности при работата. Повечето двигатели нямат маслоизмервателна пръчка, а амо само сензор, който може да даде неточни данни. Дизелът 2.4 D5 страда от замърсяване на инжекторите и филтъра за твърди частици. Бензиновите двигатели с компресор се характеризират с висок разход на масло.

Проблемите с трансмисията се появяват на 150 000 км. Слаби места на окачването са лагерите на колелата, безшумни блокове (сайлент-блковете) на лостовете и подпорите на стабилизаторите.

Електрониката не винаги работи стабилно - безключовият достъп понякога отказва, има проблеми с регулирането на огледалата и сензорите. В кормилния механизъм рейката и помпата на сервоусилвателя на волана не са достатъчно надеждни, задвижването на задната врата често излиза от строя.

Renault Kaptur (2016)

Този кросоувър не трябва да се бърка с европейския Captur, тъй като е с по-голямо междуосие и увеличен пътен просвет, които трябва да му помогнат да завладее развиващи те пазари. За целта той използва различна платформа - същата, на която е изградена първата Dacia Duster.

Kaptur има ниска устойчивост на боя на механични натоварвания. Декоративните хромирани части бързо губят своята привлекателност, а оптиката не е много издръжлива. Уплътненията на вратите се износват бързо, провокирайки повреда на боядисаните повърхности с последваща корозия. Интериорът е сглобен от материали, които бързо губят външния си вид и започват да скърцат.

Двигателят H4M показва повишен разход на масло. 1,3-литровият турбо двигател H5Ht също има висок разход на масло, като това се дължи на проблем адсорберния клапан.

Вариаторът Jatco JF015E също страда от слабостите, като те са в лагерите на входящия вал и планетарния механизъм. Кросоувърът е известен и с някои електрически проблеми, както и с чести повреди на климатичната система.

Opel Mokka (2016)

Много от проблемите на германският кросоувър се проявяват още при малък пробег. 1,8-литровият бензинов двигател страда от ненадеждни фазови превключватели и течащи термостати.

Ресурсът на лагерите на колелата е около 60 000 км, като горе-долу при същия пробег подпорите на стабилизаторите излизат от строя се провалят. ABS сензорите също са с кратък живот - те могат да излязат от строя след 70 000-80 000 км.

Механизмът за избор и смята на предавките в 6-степенната скоростна кутия M32 се износва на около 100 000 км. Корпусът има и недостатъци - пластмасата на оптиката понякога се напуква без видима причина. През зимата Mokka създава неудобства със замръзващи чистачки и замъгляващи фарове.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай