Обвиват Самарското знаме с 300-метров трибагреник

- Най-светлият ден за България започва с божествена света литургия
- Старозагорци се покланят пред героите, конница начело на шествието
За свободата... Да развеем българското знаме" - така се нарича уникал-ното шествие, което на националния празник 3 март за шести пореден път ще събере в града-герой Стара Загора родолюбци от цялата страна. Патриотичният марш ще бъде предвождан от копие на обвеяното със слава Самарско знаме. Както е известно, със своя свещен пряпорец българските опълченци получават първото си бойно кръщение в боевете за Стара Загора в Руско-турската Освободителна война. В челото на шествието ще бъде и прабългарската конница на школата за оцеляване и древно бойно изкуство Бага-тур. Колоните поклонници пред героизма и саможертвата ще поведат лично първите хора на града - кметът на Стара Загора Живко Тодоров, областният управител Гергана Микова, старозагорски депутати. Тристаметровия трибагреник ще пренесат до мемориалния комплекс "Бранителите на Стара Загора" неколкостотин воини от 2-ра Тунджанска механизирана бригада. По традиция по пътя-поклон до гранитния обелиск на Самарското знаме към тях ще се пресъединяват и стотици старозагорци и гости на града. "През миналата година в шествието са участвали десетки хиляди, тази година очакваме в него да се включат още по-голям брой родолюбиви българи", обяви в аванс зам.-кметът на общината Милена Желева. Вече имало заявки и запитвания от много градове на страната.
На финала на церемонията "Пред падналите за България - поклон" воините ще изкачат 100-те стъпала на мемориалния комплекс с 300-метровия трибагреник и ще обвият с него гранитния обелиск на Самарското знаме и подстъпите на застиналите на вечна стража опълченци и руски воини.
Най-светлият ден на България в Града на липите ще започне по традиция с божествена света литургия в православния храм "Св. Николай Чудотворец", отслужена от старозагорския митрополит Киприан в съслужение с местни свещеници.
Преди да се включат в шествието-поклон, ръководителите на града и областта ще положат венци и цветя на признателност пред многото паметници, свързани с Освобождението на Стара Загора от турско робство.
Следобед в празничния ден в най-новия старозагорски пapк "Apтилepийcки" жителите и гостите на града щe аплодират танцьорите в нaциoнaлнaтa инициaтивa "Пpoбyждaнe c xopo". Освен инициаторите от народно читалище "Hacтpoeниe", в нея ще се включат и фoлклopни клyбoвe от общината.
Във вечерния пpaзничeн кoнцepт нa плoщaдa пpeд общинaтa щe yчacтвaт xyдoжecтвeни фopмaции от народното читалище "Cв. Kлимeнт Oxpидcки 1858" и от цeнтъpа зa пoдкpeпa и личнocтнo paзвитиe, кaктo и тaнцoвaта фopмaция "Tpaкийчe" и дeтcкият фoлклopeн aнcaмбъл "Tpaянци". Като един от градовете-герои в Освободителната война в Стара Загора ще се проведе и тъpжecтвeнaтa зapя-пpoвepкa c пpaзнични илюминaции.
Калитин загива, за да спаси реликвата
- На Чадър могила е бойното кръщение на опълченците ни
На старозагорския хълм Чадър могила в кървавия сблъсък срещу ордите на Сюлейман паша през юли 1877 е бойно кръщение на българското опълчение. За първи път те участват в сражение със знамето си. "Ще защитаваме града до последна капка кръв", декларират пред командването храбреците от 6-те опълченски дружини. И те наистина водят битка на живот и смърт заедно с руските воини срещу многократно превъзхождащия ги редовен турски аскер. Сражението започва рано сутринта на 31 юли и според хрониката на бойните действия продължава с ожесточение и без прекъсване повече от 6 часа. Особено епична е битката за спасяването на Самарското знаме. Светинята на българското опълчение преминава от ръце на ръце - от простреляните знаменосци на живите, но оцелява. Загиват четирима от 5-те знаменосци. Прострелян е смъртоносно и командирът на опълченската дружина - подп. Павел Калитин. Той пришпорва коня си и буквално грабва знамето миг преди да попадне в ръцете на турците. С мъка на сърцето руските воини и българските опълченци заедно с част от жителите на града са принудени да се изтеглят от Стара Загора за решаващия бой на Шипка. Озверелите пълчища на Сюлейман паша и башибозукът от съседните селища подлагат на масово изтребление укрилите се в църквите и по домовете си старозагорци. Само в храма "Св. Троица" като в Батак са изклани безжалостно няколко хиляди жени, деца и мъже. Според историците жертвите са общо 14-15 хиляди, а други 10-12 хиляди са откарани като роби в Анадола. Градът е изпепелен до основи и според очевидци дни наред се носи ужасната миризма на изгоряло човешко месо.
Червените петна по флага са от кръв
Самарското знаме е официалното знаме на българското опълчение. Идеята за изработването му възниква на 5 юли 1876 г. на събиране на градската Дума на Самара, където се създава благотворителен комитет за събиране на средства и помощи за борещите се за свободата си южни славяни.
По онова време Априлското въстание е потушено, което предизвиква широк отзвук в Русия. На заседанието е избран за председател на комитета - съветникът в Думата Пьотр Алабин. Негова е идеята за знамето. Решено е то да бъде проектирано от художника Николай Симаков, преподавател по рисуване. Той рисува и двете икони върху знамето. Изработването на пиката е по проект на Николай Рошфор, известен архитект. Знамето е ушито от монахините в Иверския девически манастир в Самара. От едната страна е иконата на Св. братя Кирил и Методий, а от другата е чудотворната икона с иверската Богородица с младенеца. В манастира има копие от тази икона, чийто оригинал е в грузинския манастир "Иверон" в Света гора. Образът на Св. св. Кирил и Методий е израз на идеята за духовното единство на славяните. Друг символ са трите панславянски цвята - малиновочервена, бяла и синя ивица.
На 17 април 1877 г. е създадено българското опълчение - 5 дни след обявяването на Руско-турската война. Градската дума същия ден взима решение да дари знамето на опълченците. Пьотр Алабин и кметът на Самара Ефим Кожевников освещават знамето в Москва, пред него се покланя и император Александър II. Алабин и Кожевников се отправят към Плоещ, където е опълчението, и на 5 май връчват знамето на главнокомандващия великия княз Николай Николаевич. На 6 май е официалната церемония по връчването на знамето. Алабин казва, че на червената лента на Самарското знаме е записано "Самара - на българския народ 1876 г.". Знамето е връчено на Трета опълченска дружина от общо 6.
След Освобождението светинята става знаме на Трета пехотна радомирска дружина. За първи път се развява в свободна България на 30 август 1878 г. на парада в Пловдив в чест на имения ден на император Александър II. След 1881 г. са връчени новите бойни знамена и Самарското е предадено в двореца, където се пази в знаменната зала до 1946 г. През 1961 г. е реставрирано в Москва. Тогава е установено, че червените петна по знамето са от кръв.
Жив град с темели в кости забити...
На някогашания хълм Чадър могила, днес парк "Българско опълчение", на 50 м високо в небето над Стара Загора гордо се извисява гранитния обелиск на Самарското знаме. Автори на мемориалният комплекс са скулпторите Крум Дамянов и Божидар Козарев, архитектите Богомил Давидков и Благовест Вълков и инж.-конструктора Антон Малеев. Според тяхното оригинално пластично решение развятото знаме се крепи върху три мощни колони, които носят конструкцията. В нейните основи е положена жертвена костницата. Върху саркофага са изписани думите на старозагорския поет Михаил Берберов "Стара Загора, Стара Загора, жив град с темели в кости забити..." На вечна стража пред знамето стоят застиналите фигури на шестима опълченци и руски офицер. Конструкцията на вечния огън е отлята във формата на щикове. Върху мемориалните стени е описан и пътят на Самарското знаме - от връчването му в Плоещ през май 1877 г. до героичната и епична битка за защитата на Стара Загора на 31 юли 1877 г.
Мемориалният комплекс "Бранителите на Стара Загора" е открит тържествено на 30 юли 1977 г. за 100-годишнината от славните и трагични събития.
Скандалът расте! Македония съди бития депутат, още дв...
Мартин Димитров огледа Борисов. Намери му два големи...
Проговори наследник на Гоце. Какво не знаем за големи...
Макрон спешно звъни на Путин. Голям проблем
Йотова смрази Скопие. Отряза им квитанцията
Помните ли Баневи? Пълна промяна в живота им
Генералът на промяната в Чехия. Кой е Петър Павел?