Радев обсъжда предсрочните избори с институциите, какво не е наред

Президентът каза, че е необходима активна информационна кампания за машинното гласуване

Радев обсъжда предсрочните избори с институциите, какво не е наред | StandartNews.com

Държавният глава Румен Радев прие на работна среща представители на институциите, отговорни за подготовката и провеждането на предстоящите на 2 октомври предсрочни парламентарни избори.

"От огромно значение за всички нас е тези избори да излъчат устойчиво и отговорно управленско мнозинство, което да се заеме с неотложните реформи и вземането на стратегически за страната ни решения. Важно е също така това мнозинство да се ползва с висока легитимност. А тя идва от висока избирателна активност. Високата избирателна активност изисква както активна кампания и ангажираност на партиите и на кандидатите за народни представители с ясни програми и послания за привличане на избиратели, така отговорна работа на изборната администрация и държавата, даващи увереност в честността, прозрачността и достъпността на изборния процес. На първо място това означава повишаване на доверието в машинния вот. Машинното гласуване доказа своята ефективност за драстично намаляване на недействителния вот, както и броят на сгрешените и манипулирани протоколи допринесе и за намаляване на купения вот", каза президентът Радев в началото на срещата.

Заяви, че е необходима активна информационна кампания за машинното гласуване.

Председателят на ЦИК Камелия Нейкова отчете като проблем съхранението на машините за гласуване. Друг проблем за ЦИК е гласуването в чужбина и по-точно приемането на избирателните протоколи , така че членовете на избирателни комисии да не чакат до сутринта.

Служебният вътрешен министър Иван Демерджиев заяви, че ще използват всички добри практики за обезпечаване на законосъобразното протичане на изборния процес. Стремеж е да се спрат новите практики за изкривяване на вота на избирателите и да се представят пред закона виновните за тях. МВР е създало план за действие, задачите са разпределени, каза Демерджиев.

Служебният министър на външните работи Николай Милков заяви, че е създадена работна група "Избори", която покрива спектъра от действие на СИК-овете в чужбина, както и логистиката. Разчита се на същите хора от миналата година. Дадени са указания на задграничните представителства да получат разрешение за провеждане на изборите.

Вече има и получени съгласия, които са към десетина, но ще растат. Очакваме разкриването на 700 до 750 секции, но министерството се подготвя за организация на около 800 секции, каза външният министър. Той каза още, че отпусната сума за организиране и провеждане на изборите в чужбина е над 7 милиона и 35 хиляди.

В работната среща участват председателят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова, служебният вътрешен министър Иван Демерджиев, служебният заместник министър-председател по икономическите политики и служебен министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев, министърът на външните работи Николай Милков, както и представители на Министерството на електронното управление, Главна дирекция „ГРАО“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на „Информационно обслужване“ АД.

Служебното правителство вече одобри разходите по подготовката и произвеждането на изборите. Одобрените средства са в размер на 70,5 млн. лева. НС не гласува промяна в изборния кодекс и гласуването ще е само с машини в секциите с над 300 избиратели.

Ще бъдат отпечатани и бюлетини, които ще влязат в употреба, ако машината откаже, защото не може да се заменя. Прогнозните разчети сочат, че около 800 ще са секциите в чужбина, в над 65 държави.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай