Люксембург. Съветът на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси днес взе решение да прекрати процедурите за прекомерен дефицит срещу Германия и България. По този начин бе потвърдено, че двете страни са успели да намалят своите дефицити под 3% от БВП.
Процедурата за прекомерен дефицит срещу България бе започната през юли 2010 година, когато към страната бяха отправени препоръки за предприемане на коригиращи мерки. България успя да намали своя дефицит до 2,1% от БВП. От ЕК прогнозират дефицитът да продължи да намалява до 1,9% от БВП през 2012 година и до 1,7% от БВП през 2013 година.
Според Съвета страната е коригирала своя прекомерен дефицит.
Както агенция Стандарт Нюз съобщи по-рано финансовият министър Симеон Дянков, който участва в заседанието, предварително съобщи, че това ще стане.
"В Гърция проблемите си остават. Кипърското правителство има значителни проблеми с банковата си система и тези проблеми са част от разговорите и вчера и днес. Испания с банковата си система – знаете, че се подготвя спасителен пакет и по тази тема говорим много, и вчера, и днес. Вече пета година кризата в еврозоната продължава и тя показва, че трябва да се взимат много радикални решения и относно някои държави, които се нуждаят от спасителни мерки и като цяло в самите институции на ЕС", посочи Дяанков. Той допълни, че се говори за промени в Европейската централна банка и за начина, по който тя функционира.
"Много работа предстои. Предупредиха ни, че днес и утре ще работим непрекъснато. Казаха ни дори да не си взимаме билети за връщане, защото ще работим, докато се стигне до решения, за да може следващата седмица в петък, когато се събират премиерите и държавните глави да има предложения за подобряване на общото положение в еврозоната и конкретно в тези три страни – Гърция, Кипър и Испания. За сега такива конкретни предложения не са напълно разработени", посочи още финансовият министър.
Попитан на заседанието на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси в Люксембург очакват ли се решения, които пряко засягат България, той отговори: "Като втора точка от дневния ред днес ще бъде формалното ни излизане заедно с Германия от процедурата за свръхдефицит. Това е добра новина за България, но тя е погълната от множеството други не толкова добри новини за общото здраве на еврозоната и конкретно на някои нейни членове, така че фокусът ще е върху взимането на по-големи решения".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com