Двоен шамар за Радев от Брюксел. Отритнаха го негови хора

Ицо Хазарта и Никола Минчев му разказаха играта заради еврото

Двоен шамар за Радев от Брюксел. Отритнаха го негови хора | StandartNews.com

Двоен шамар получи от Брюксел президентът Румен Радев заради скандалната провокация към националните интереси, която направи в петък. В обръщения към нацията Радев се извъртя на 180 градуса, обяви се срещу еврото и поиска референдум.

ВИЖ ОЩЕ: Разкриха пъкления план на Радев. Трима трябва да треперят

Евродепутатите Христо Петров - Ицо Хазарта, и Никола Минчев, които бяха хора на Радев като част от създадената с благословията му "Промяна", излязоха с официална позиция срещу президента. Те заявиха, че това действие представлява "тежка провокация и опит за отклоняване на страната от европейския ѝ път и поставяне под въпрос мястото й в сърцето на интеграционния процес в Европа". 

В позицията пише още:

"Народното събрание на Република България е имало възможността да се произнесе по аналогично искане за произвеждане на национален референдум, като същото основателно беше отхвърлено с убедително мнозинство от народните представители в 49 НС, а Конституционният съд на Република България потвърди, че произвеждането на референдум относно датата на присъединяване към еврозоната е конституционно несъобразно. 

Като липса на адекватно държавническо поведение може да бъде окачествена непоследователността в позицията на президента, „еволюирала“ от ноември 2022 г., когато изрично заяви, че „провеждането на референдум по въпроси, уредени във вече приети и ратифицирани международни договори е невъзможно“, до вчерашния ден, в който президентът застана рамо до рамо с тезите на партия, чийто представители отбелязват 9 май на Червения площад.

България е република с парламентарно управление. Народното събрание е висшият държавен орган, в чиято компетентност Конституцията е възложила осъществяването на най-важните държавни функции. Политическите сили, които са припознавали като свой приоритет европейската интеграция на България, стъпка от която е и приемането на страната ни в Еврозоната, трайно са печелили най-голямо доверие от българските граждани и са представлявали мнозинство в този най-представителен орган на Република България. 

Също така, неслучайно произвеждането на референдум се окачествява като „ядреното оръжие на демокрацията“, именно поради необходимостта към него да се подхожда изключително внимателно, а не с откровен популизъм, какъвто прозира от искането за произвеждане на противоконституционен такъв. 

Нещо повече, в практиката си Конституционният съд е имал възможността да посочи, че произвеждането на референдуми по всякакви въпроси, включително такива, за които изначално е известно, че няма да породят пряко правно действие, може да доведе до използване на пряката демокрация за цели, противни на самата нея.

Освен всичко друго, при съмнителните способности на българските институции да се противопоставят на чуждестранна дезинформационна намеса, произвеждането на референдум по ключови за дългосрочното бъдеще на страната въпроси крие и съществени рискове.

Отчитаме, че провеждането на разяснителна кампания във връзка с приемането на еврото е наложително, но това няма отношение към и не може да бъде ползвано като аргумент за произвеждането на референдум по темата.

Обявяването на инициативата на президента навръх Деня на Европа, която инициатива единствено обслужва стратегическите интереси на отбелязващите Деня на победата, е поредно доказателство и навременно припомняне, че в настоящата усложнена геополитическа ситуация, когато европейското единство е повече от всякога необходимо, а външни фактори с вътрешно представителство се опитват по всякакъв начин да отклонят България от европейския й път, европейският избор на България не може да се приема за даденост, а тепърва предстоят моменти, в които страната ни ще трябва да препотвърждава мястото си в центъра на европейската интеграция."

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай