Вотовете на недоверие няма да дестабилизират правителството. Самата опозиция, която иска пореден вот на недоверие - ПП-ДБ, техен депутат обясни, че целта е да се разклати властта, но в никакъв случай тя не е такава, каквато е по презумпция - вотът на недоверие да бъде коректив на властта. Това заяви пред Нова телевизия политологът Цветанка Андреева.
Нямаме никакъв разказ от тези, които искат вот на недоверие - как биха управлявали, с кого биха се коалирали, каква алтернатива биха дали, какви цели ще поставят пред държавата. Това въобще не съществува. Само нахвърляни теми, каза тя.
Според Андреева целта им е да дестабилизират управлението, но вотовете няма да успеят, защото не използват инструмента по предназначение, те нямат капацитет.
Политоложката коментира и демонстрациите на жълтите павета. "Протестът много бързо се промени, има друга реалност. Протестът има за цел да преформатира либералното пространство, което е в криза. Там излизат различен тип лидерство, партиите в това пространство започнаха да ерозират, начело с ПП. Там не излизат с нови послания, идентифицират се някакви стари проблеми. Всичко се минава на говорене анти-Пеевски, а Пеевски направи партията си много по-силна. За пръв път виждаме ДПС в позиция, в която лидерът й казва, че партията има право да има министър-председател. 35 години се считаше, че ДПС не може да излъчи ключова фигура за държавата", отбеляза Андреева.
Според социоложката Елена Дариева обаче и политическият плурализъм, и пазарната икономика - 2 стълба на демокрацията, се клатели. Даде пример, че в обществото има съмнения, че се разследват предимно кметове на опозицията. Посочи обаче, че при вотът на недоверие искащите го имат само 105 гласа.
Ще има ли предсрочни избори?
Нужно е да се съхрани стабилността и да не се влезе в криза, коментира Андреева.
"Политическият плурализъм е налице. Що се отнася до страховете за българската икономика, най-голямото признание за българския бизнес и икономика бе конвергентния доклад, това, че ние сме изравнени с останалите държави от еврозоната. Рисковете за държавата са свързани много повече след година, когато приемането на еврото ще е отминало, този стрес по въвеждането му ще е отминал, но външни, геополитически дестабилизации, тогава партиите ще се преориентират около президентския вот, който е нараснал. Няма основание да се хвърлим в кризата отново", каза още тя.
Ролята на ДПС е изключително важна, защото България е страната с най-голямо съотношение християни-мюсюлмани. Доган досега държеше ДПС като балансьор, докато Пеевски вече иска партията да е участник във властта, каза също Андреева.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com