Започват тридневните тържества по повод 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука, организирани от Варненската и Великопреславска митрополия на БПЦ.
Християнството в България има съдбовно историческо значение, свързано е с учредяването на българската църква, разпространението на славянската писменост, изграждането на държавата от ханство към царство.
Празненствата ще се състоят във Варна, Плиска и Шумен, а българският патриарх Даниил ще оглави тържествените богослужения за двете годишнини.
Тази вечер от 18:00 часа той ще води празничната служба в митрополитския катедрален храм "Успение Богородично" във Варна, както и сутрешната литургия на 2 май. В петък вечерта Негово Светейшество ще отслужи молебен в двора на Голямата базилика в Плиска, където по-късно вечерта ще се състои празничен концерт.
В събота - 3 май, патриарх Даниил ще бъде посрещнат в Шумен, където ще отслужи молебен в храма "Свети Три Светители". По повод двете исторически годишнини в неделя в Шуменския университет ще се проведе пленарна научна сесия.
През ІХ век България и Великоморавия отстояват своята независимост и културна идентичност в борба с Немското кралство и Византия, с Рим и Константинопол, които им предлагат своята религиозна мисия. България е принудена да воюва или да сключва съюзи ту с Немското кралство, ту с Византия.
Според византийски и западни извори през есента на 863 година, след неуспешен военен конфликт с Византийската империя, владетелят на България – Борис поема обещание пред ромейския василевс Михаил III, съгласно което трябва да приеме Христовото кръщение заедно с целия си народ.
Изпълнението на това обещание променя облика на българската държава завинаги и обвързва съдбата ѝ с тази на християнска Европа. Няма причина да смятаме, че Борис не е наясно с всички последствия, които покръстването на българите би донесло на страната.
Тази религия напълно съответства с провежданата от българските владетели политика на централизация в държавата и подплатявала владетелската институция със статута на „поставена от Бога“. Приемането на християнството възпрепятства изпадането на България в политическа изолация, но и същевременно отваря границите ѝ за силно чуждо духовно влияние.
Това впоследствие насочва усилията на Борис към изграждането на поместна българска църковна институция с богослужение на роден език.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com