Голям проблем с младите. Цяло поколение го закъса

Потънаха в дългове, не могат да ги плащат

Голям проблем с младите. Цяло поколение го закъса | StandartNews.com

Голям проблем с младите. Цяло поколение го закъса. Gen Z, или хората, родени между 1997 и 2012 г., вземат кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност.

Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има, не само на каква стойност са. По думите ѝ, когато тези хора останат без доход, автоматично задлъжняват към няколко финансови институции.

Има хора, на които са им отпуснати двуцифрено число кредити едновременно. Ако този човек изпадне в просрочие, 10 кредита няма да могат да бъдат изплащани, което е риск, обясни тя.

Вземат се кредити както от банки, така и  бързи кредити. Процентът на необслужваните кредити е един и същ. Това, което се продава, са основно необезпечени потребителски кредити. Ипотечните заеми постоянно растат, но се обслужват, коментира Димитрова.

През 2024 г. се регистрира сериозен ръст в събираемостта, което е белег на подем в икономиката. Наблюдава се обаче и промяна в законодателството във връзка с 10-годишната абсолютна давност. Рано е да се каже какъв процент дългове биха останали несъбрани, посочи Лилия Димитрова. 

В 00.01 на 1 януари 2026 г. в основните системи дължимата сума вече ще бъде в евро. Нищо друго няма да се случи, увери тя.

"Еврото няма да промени нищо от гледна точка на стойността на задълженията.", каза експертът.

Димитрова напомни и златното правило във финансите за две трети разполагаем доход. "Ако човекът получава 1500 лева нетна заплата, кредитите му на месец не бива да надвишават 500 лева като вноски."

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай