Децата на богатите се сбогуват с любим подарък. Изненадата

Затягат правилата за нови шофьори

Децата на богатите се сбогуват с любим подарък. Изненадата | StandartNews.com

Мощните коли може да се окажат забранен подарък за децата на богатите. Обмисля се възможността за забрана новите шофьори да карат автомобили с много конски сили, защото в първата си година зад волана те още нямат изградени навици, умения и рефлекси. Управляването на мощна кола е сериозен риск.

България изостава от европейските стандарти по отношение на безопасността на младите водачи, алармират експерти. Липсата на ограничения за мощността на автомобилите, управлявани от начинаещи шофьори, създава сериозни предпоставки за катастрофи.

Първата година след получаване на шофьорска книжка е най-рискова, сочат наблюденията на специалисти по пътна безопасност. Именно тогава новите водачи тепърва изграждат уменията и рефлексите си, които са жизненоважни в реални пътни ситуации. Опасността нараства значително, когато млади шофьори управляват мощни автомобили с над 150 конски сили.

„У нас няма никакви ограничения за това с какъв автомобил може да се движи млад водач през първите две-три години след взимане на книжка. В повечето европейски държави обаче съществуват такива рестрикции“, обяснява Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. Според него въвеждането на подобни мерки у нас е наложително, за да се намали броят на тежките пътни инциденти.

Какво се случва в автошколите?

Според експертите, при катастрофи с участието на млади шофьори, е важно да се проверява не само поведението на водача, но и качеството на неговото обучение. Тодоров призовава Автомобилната администрация да прави подробни проверки: коя е автошколата, колко практически часове е имал курсистът, как е издържан изпитът и какво показват записите от него.

Но проблемите не свършват дотук. Оказва се, че по време на курсовете, бъдещите шофьори често карат с прекалено ниска скорост — едва 20-25 км/ч. „Това е също толкова вредно, колкото и да ги учат да карат със 150 км/ч“, казва Красимир Георгиев от Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България. По думите му, така младите шофьори не се подготвят реалистично за трафика, който ги очаква след получаване на книжка.

От учебна писта към реалния път – без преход

След края на обучението, новите водачи често изпитват желание да карат по-бързо, но не разполагат с необходимите умения и реакции за това. Георгиев предупреждава, че при скорости от 80–90 км/ч тези шофьори може да изгубят контрол над автомобила. „За тях тази скорост се усеща като свръхзвукова, защото никой не ги е подготвил какво реално ги очаква на пътя“, обяснява той.

Нужни са спешни мерки

Експертите са единодушни: необходимо е въвеждането на ограничения за мощността на автомобилите, които могат да бъдат управлявани от млади водачи, както и реформа в системата на обучение. Без подобни промени, рискът от тежки инциденти остава прекалено висок.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай