4 наши университета с революционно решение. Свързват изпитите

Случва се за първи път

4 наши университета с революционно решение. Свързват изпитите | StandartNews.com

Революционна идея за приема на нови студенти реализират четирите топ икономически университета в България. Те свързват изпитите си. 

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС), съвместно с Икономическия университет – Варна, Стопанската академия „Димитър. А. Ценов“ в Свищов и Софийския университет „Св. Климент Охридски, организира единен приемен изпит по математика във формат на държавен зрелостен изпит за общообразователна подготовка. Той ще се проведе на 15 юни от 10 часа.

„Идеята за въвеждането на единен приемен изпит по математика се породи по време на срещата с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, който обоснова необходимостта на входа на икономическите специалности и специалностите от професионално направление „Администрация и управление“ да има изпит по математика. Ние я подкрепяме, като се надяваме повече кандидат-студенти с математически и аналитични способности да изберат желаната специалност в УНСС“, казва пред „Аз-буки“ заместник-ректорът по учебната дейност в УНСС проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова.

По думите ѝ предлагането на подобен изпит е добър пример за това, че университетите могат да работят съвместно.

„Математици от четирите университета ще създадат вариантите на задачи за изпита и ще ги апробират. Представител на МОН също ще участва в процеса, включително като наблюдаващ процедурата по тегленето на изпитния вариант, за да може тя да бъде прозрачна и да постигнем удовлетворяващ резултат, който да помогне за привличането на по-мотивирани кандидат-студенти с подготовка в областта на математиката. Това ще спомогне и за качественото обучение във всички икономически специалности“, допълва заместник-ректорът.

Университетите, които организират изпита, избират той да бъде във формат на матурата по математика за общообразователна подготовка, тъй като тя дава базовата основа, върху която след това може да стъпи обучението по висша математика.

Изпитът включва две части.
Първата съдържа 20 тестови въпроса с 4 възможни отговора, а втората – 3 задачи с пълно описание на решението. Продължителността на изпита е 4 часа.

Жребият за определяне на изпитния вариант ще бъде изтеглен в деня на изпита в 9,30 ч. в УНСС в присъствието на кандидат-студенти, представители на МОН, на изпитната комисия и ръководството на Университета. Проф. Александрова-Бошнакова уточнява, че по него ще работят и явилите се на единен приемен изпит по математика и в Икономическия университет във Варна, и в Стопанската академия – Свищов. Той ще се проведе също на 15 юни.

Идеята е оценката от единния изпит да служи за вход и в други висши училища,
които предлагат прием в направленията „Икономика“ и „Администрация и управление“. „Освен от организаторите от четирите университета имаме потвърждение от Пловдивския университет, от Лесотехническия университет – София, и от Великотърновския университет, че резултатите от този изпит ще се признават за прием в специалностите от двете направления“, обяснява заместник-ректорът.

Така всеки, който се яви на изпит в УНСС, Стопанската академия или Икономическия университет във Варна, ще може да използва оценката за кандидатстване във всеки от седемте университета. Например ученик от Варна или региона няма да има нужда да пътува до София, за да се яви на изпит за прием в УНСС.

„Това е допълнително облекчение и за кандидат-студентите, и за техните родители,
защото няма да се налага да пътуват до София. Това е една от заложените цели от колегите от другите университети за подготовката и провеждането на подобен единен приемен изпит“, казва проф. Александрова-Бошнакова.

15% от приема в двете професионални направления „Икономика“ и „Администрация и управление“ ще бъдат свързани
с полагането на държавен зрелостен изпит по математика. Планира се догодина този процент да стане 50%.

По думите на заместник-ректора на УНСС, идеята е за следващата кампания единният приемен изпит да се признава вместо матура по математика. Така за квотата от 50% от план-приема ще могат да кандидатстват както зрелостници, положили матура по предмета, така и явилите се на изпита, организиран от университети, които са акредитирани по двете професионални направления.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай