Сигнали от потърпевши от измами в интернет постъпват в Нова телевизия, съобщават от медията. Репортери успяха да стигнат до един от борсовите агенти, който е успял да убеди жертвите да инвестират всичките си спестявания.
70-годишна жена имала една мечта – да купи на сина си апартамент. Попада на реклама на платформа за инвестиции, оставя номера си и минути по-късно с нея се свързва жена с руски акцент, която се представя за Мирослава Троянова.
„В рекламата се казваше, че всеки над 18 години може да се регистрира и започва да печели пари без никакви трудности. Всичко, което имах, всичкото отиде на вятъра. Около 50 000-60 000 лв. Това бяха мои спестявания, които изтеглих от банката. Пенсионерка съм, пенсията си я държах вкъщи и от нея дадох", разказва тя.
Нейният личен борсов агент я убеждава, че колкото повече пари инвестира, толкова по-голяма ще бъде печалбата, като всеки ден я принуждава да изпрати още пари под формата на криптовалута. „Непрекъснато искаше, искаше, искаше. "Отивай и търси, ти не можеш ли да разбереш, че трябва да ги дадем тези пари. Казвах: "Добре, от къде?", разказва още Петя.
Тя вече е дала всичко, което е спестявала през годините, а измамниците продължават да звънят, този път с нареждането да изплати данък върху натрупаната сума. Пенсионерката обаче няма какво да даде и крие от всичките си близки за измамата, на която е станала жертва.
Жена как борсови агенти я убеждават, че с инвестиция в криптовалута би могла да натрупа огромни печалби за кратко време. „Казаха ми, че по принцип работят с по-големи суми. Като казах, че нямам възможност, позволиха да се включа със 100 долара, които веднага след изпращането се появиха в тяхната платформа на име vex-group.pro.”, разказва Петя.
Това е една от платформите, които присъстват в списъка на ГДБОП с измамни сайтове. Експертите съветват хората, които искат да инвестират в криптовалута, да се уверят, че не са попаднали в някоя от изброените платформи: https://www.cybercrime.bg/investmentfraud.html
„Изпрати ми някаква снимка на някаква жена, че уж с такава подобна сума, от порядъка на 1000 долара спечелила около 15 или 20 000. И каза - „Искаш ли да инвестираме още, за да стигнеш и ти такива суми?” Тогава направих грешка и инвестирах още пари. Не знам, като омагьосана бях", споделя жената.
Историята завършва без печалба, но жената пази една бележка. В един от случаите е изпратила парите през бюро за бързи парични преводи. Следите на парите сочат Грузия, а жената пази всички телефони, платежни документи и имена, на които е изпращала пари. Подала е информация към ГДБОП и прокуратурата. От там ни казват, че разследването продължава и заради това не могат да дадат никаква информация.
Повечето потърпевши посочват едни и същи имена на хора, на които са повярвали и изпратили парите си - Иван Тончев и Петър Илиев. Описват ги като хора, говорещи български, но с руски акцент, които се държат приятелски и дори ухажват жертвите си. Изпращат им свои снимки, които е възможно да са откраднати или генерирани с изкуствен интелект.
Един от борсовите агенти, с които Нова се свързва, обаче казва, че българите сами са си виновни да изпаднат в тази ситуация, допуснали са „фатални грешки”, а законите в страната ни са лоши. За да включи камерата си и да се покаже пред медията, борсовият агент, иска 100 000 евро.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com