САМО В СТАНДАРТ: Телефонът лови коронавируса

Приложение в телефона мери температурата и предсказва инфекции

САМО В СТАНДАРТ: Телефонът лови коронавируса | StandartNews.com
  • Приложение в телефона мери температурата и предсказва инфекции

Български екип предизвика революция в технологиите и привлече световното внимание към себе си, след като представи решение за борбата с коронавируса и бъдещи пандемии. Иновацията представлява софтуер за смартфон, който чрез термокамера може да следи ходa на развитие на заболяването - стадий, усложнения в реално време, и да предвиди дни по-рано развитието на заразата. Само с едно кликване ние ще знаем дали имаме наличие на инфекция в тялото си или не. Софтуерът разпознава възникването на различни вирусни инфекции, в това число и COVID-19.
Как става това? След като свали приложението на смартфона си, потребителят се снима с термокамерата 4 пъти на ден в конкретен час, за който му напомня телефонът. Алгоритъмът прави анализ на данните и казва от какво сте болен, в какъв стадий се намирате и какво е усложнението в организма. Прихващат се заразени още в първите дни, когато няма никаква симптоматика. Приложението засича и наличието на болен в периметър 7 метра около вас и ви известява с аларма, като по този начин предотвратява разпространяването на заразата. Вече са проведени първите успешни тестове на новия софтуер и ефективността е потвърдена от редица доктори в България и САЩ.
В екипа работят IT-специалисти, лекари, зъболекари и учени от България, като са успели да привлекат и партньори от САЩ. "Стандарт“ разговаря с един от тях - българинът Ник Леви, който от 25 години е доктор в Сан Франциско. Завършил е Софийската математическа гимназия, а след това Калифорнийския университет. Специалист по дентална медицина.

Откриваме инфекцията, преди температурата да се повиши

  • Търсят ни за съдействие и от други държави, казва Ник Леви, в специално интервю за ВЕСТНИК СТАНДАРТ

- Доктор Леви, Вие сте част от екипа, който се занимава със създаването на новия специализиран софтуер, чрез който мобилните ни телефони могат да следят здравословното ни състояние и възникването на инфекция. Какво представлява той?
- По-голямата част от екипа е в България и се състои от учени, IT-специалисти и лекари. Аз участвам в него в качеството си на лекар, който от 25 години практикува в Сан Франциско. Още преди месец, когато ми споделиха за идеята си се съгласих да се присъединя към екипа, тъй като това беше и за момента си остава единственото смислено нещо в борбата с коронавируса. Фактически екипът създаде алгоритъм, който засича промени в организма и улавя наличието на инфекция, стадии, усложнения и динамика на развитие. В условията на пандемия това може да ни даде и цялостен мониторинг на заболеваемостта. Ако Вие минавате през камера на летището, тя ще измери температурата Ви само веднъж, при преминаването. Ако сте в първите дни от заразяването, няма да се отчете нищо. Докато с новото приложение обаче следите цялостното състояние на организма, разбирате колко различни са нещата. Защото сега големият проблем е как да открием болните. Но истинският проблем е какво правим след това. Може да има пациенти без симптоми, които са носители на заболяването и могат да заразят други.
Приложението дава възможности и за контрол на хора, които са подведени под карантинен режим. Дава се възможност и за мониторинг на хода на заболяването - стадий и евентуални усложнения. Хората могат да проверяват ежедневно здравния си статус, което е по-надеждно от евтините бързи тестове. Софтуерът дава възможност и за подаване на сигнал до правителствени служби при засичане на потенциално болен или преносител на заболяването.
- Какви други възможности дава приложението?
- При отиване на лекар или при спешни пациенти може да бъде направен такъв анализ, за да се прецени накъде да бъдат насочени. Същото може и да се използва, когато детето отива на детска градина или училище. Аз като лекар например бих могъл да проследя дали пациентът има инфекция и може ли да бъде лекуван. Приложението може да заинтересува и ветеринарните и стоматологични клиники, за да се проследи дали някой от пациентите им се разболява. Защото то не е специализирано само за коронавирус, а тества всякакъв вид изменения в организма.
- Как се прилага?
- Използва се смартфонът, като на него се инсталират въпросните термални камери. Едно от най-положителните неща е, че приложението се грижи и за профилактиката, а всички знаем, че тя е по-важна от лечението. Стана така, че с нас се свързаха от други страни в Европа, преди да успеем да направим контакт в България.
- Как се справя САЩ с икономическите мерки срещу коронавируса?
- В Сан Франциско се справиха по-добре, въпреки че при нас беше първото огнище. Но веднага се взеха ограничителни мерки, за разлика от Ню Йорк, където бе пикът. По отношение на икономическите буфери - компенсираха ни с по 1200 долара на месец, но въпреки че това на много хора звучи сериозно, не е нищо, когато имаш да плащаш наем за офис или кабинет от 18 000 долара. Хората разбират, че има проблем, и банките веднага ни уведомиха - следващите три месеца може да не плащате ипотека, телефон и интернет може да не се плащат в рамките на един месец и няма да ви ги спрат. Но няма закон, който да ми позволи да не плащам наем, затова и преговарям с наемодателя си.
Хората спазват мерките, но имат възможност да тичат, да спортуват - естествено, на разстояние един от друг. Можем да ходим в парковете пеша или с колело, аз лично всеки ден го правя. Хората, които спортуват, стават по-здрави, затова и се учудих, че в България разходките в паркове и планини не са позволени.

Предимства на софтуера:

  • Осигуряване 24 h персонална защита на населението, периметър 7-10 метра;
  • Мониторинг на заболеваемостта – брой новорегистрирани случай, GPS локация, данни за соматичен статус на пациента;
  • Мониторинг на ходa на развитие на заболяването - стадий, усложнения;
  • Контрол на разпространението;
  • Контрол на подведени под „карантинен режим“;
  • Възможност за ежедневна проверка на здравен статус – температурни изменения, хемодинамика на респираторна система, резултати от назначена терапия, анализ на база данни;
  • Възможност за автоматичен сигнал до правителствени служби, при засичане на потенциално болен или преносител на заболяването;
  • Овладяване на пандемията;
  • Нисък бюджет.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай