Пеевски иска ДПС - Ново начало да свърши полезни неща за хората и да се утвърди като втора политическа сила
- Г-жо Дамянова, за първи път от промените насам в България сме свидетели на политическа корупция, сигналите за която идват не от анонимни източници, а от кухнята на партия "Продължаваме промяната". Какъв е коментарът Ви за случващото се в общините на София и Варна?
- Председателят на партията Кирил Петков подаде оставка заради скандала в столицата Там е ясно. Има партийно нареждане на един заместник - кмет как да се усвояват пари така, че да остават средства и за партията. Той от своя страна, изпълнявайки партийната повеля, я спуска надолу и там нещо се пробива. Нямам представа дали става дума за едни честни момчета, които са принуждавани да подписват обществени поръчки; дали някой изземва функциите им, а те носят отговорност, но друг ги подготвя; дали те са принуждавани да извършват престъпления, без да се облагодетелстват. Не познавам тези герои. Но за София има абсолютно основателни подозрения, че става дума за престъпна схема. Оттук нататък органите на властта ще решат каква е тя. Петков пое отговорност, за да не пострада някой друг, който е близо до него.
За Варна се информирам от медиите. Там оставам със своите съмнения докато фактите не проговорят. Факт е, че бившият заместник - кмет Диан Иванов първо дава показания срещу задържания градоначалник Благомир Коцев, а след това изведнъж ги изтегля. А той като юрист знае, че показания не могат да се свалят. И в единия, и в другия случай ти носиш отговорност за лъжесвидетелства.
- Аргументът на Диан Иванов е, че първите му свидетелски показания са били дадени под натиск...
- ... Възможно е, въпреки че, честно казано, не мога за знам как става това, защото не съм си топила ръцете в кацата с меда. Смятам, че случаят във Варна трябва да се изясни така, щото обществото да може да направи своята присъда. Преди да се втурнем на амбразурата и да викаме: "Всички за Благо" и "Благо за всички", трябва да работим с факти.
- Налице са данни, според които фирма, близка до варненския кмет е заграбила част от Морската градина?
- В Морската градина тече драма с кръчмата на бащата на Благомир Коцев. Да, минават коли, което е неправилно, но от друга страна трябва да има достъп до заведенията там.
- А какво е бъдещето на ПП след като там вече има един единствен председател - Асен Василев. За Лена Бориславова се твърди че е в дъното на корупционните скандали. Възможно ли е скоро един от двамата да си тръгне от партията?
- Не съм убедена, че има несходство в характерите им. Бъдещето на "Промяната", доколкото тя има такова, се крепи на хората, които вярват в промяната. Към момента наблюдаваме, че има едно лашкане и знаем, че голяма част от хората, които навремето се довериха на ПП, всъщност бяха верни избиратели на "Демократична България". Те могат да се върнат там, откъдето са дошли.
И оттук обаче идва големият проблем. Виждаме сега по митингите, че тези хора не проявяват политическа култура и употребяват нецензурни думи по отношение на ръководителите на първите политически субекти. Но нали те възстановиха Борисов и Пеевски във властта със своята сглобка?! И изведнъж ужилени от това, че бяха отхвърлени оттам, сега те започват да преиграват с думите. Забравят обаче, че правата на антикорупционната комисия да разследва са именно по препоръка на ПП.
Всичко това води до съмнения в елита на "Промяната". Възниква въпросът колко наброява ядрото й. 100 - 200 или 300 000? За мен то се състои от 50 - 60 000 души.
Все пак Бойко Борисов има 26 процента рейтинг, а този на ръководителите на "Промяната" е 10, при това данните са от близката до ПП агенция "Алфа Рисърч". Така, че обществото е присъдило различно от тези, които протестират на площада.
- Ще продължи ли да съществува коалицията между ПП и ДБ?
- Тя беше конюнктурна от самото си начало. Роди се през 2022 година, когато на изборите те решиха да станат втори, за да получат втория мандат. Затова беше тяхното обединение.
В ПП няма дългосрочно политическо мислене и никога не е имало такова. По тази причина си тръгнах оттам. Докато ДБ са по-различни.
Така, че трудно ще е ПП и ДБ да живеят заедно.
- А допускате ли в това отношение намеса на техния баща в политиката президентът Румен Радев с цел неговото евентуално бъдеще на парламентарния терен?
- Категорично отричам той да е баща на ПП. Била съм в генезиса на процесите. Да, Радев наистина вярваше, че те ще направят политическа сила, която ще може да яхне. Но в самото начало те отказаха участие на негови хора във властта.
Радев им е баща дотолкова, доколкото ние от ПП го направихме президент за втори път. Защото тогава аз гледах цифрите, гледах социологията и по всичко се виждаше, че кандидатът на ГЕРБ проф. Анастас Герджиков на втория тур си го биеше отвсякъде. А мощната кампания, която ние направихме между двата тура и "гениалният" слоган на Асен Василев "С Вас сме, г-н президент" накара 91% от хората, които са гласували за ПП, да дадат вота си за Радев.
Освен това Радев и ПП се разминават в геополитически план.
Има една красива будистка притча, която казва "Времето ти е минало"...Той чака с различните си видове страхове. Дали за да не изпусне луксозния президентски дом, дали защото в действителност изпитва желание да си довърши мандата, дали защото неговите извън европейски приятели му казват да чака, не знам. Но времето му е отминало. Президентът Радев е бита карта, освен ако не предизвика незабавно избори. Ако успее да повлияе за вот едновременно с президентския, той би могъл да спретне някаква политическа партия. Но тя няма да е толкова мащабна, както щеше да изглежда преди. Неговата нерешителност го доведе до това, че в момента той трябва да легне върху изтъняващия електорат на "Възраждане" и там всичките видове "Меч" - ове, шпаги и т. н.
- В края на политическия сезон каква е равносметката? Стабилен ли е кабинетът и каква е ролята на основните подкрепящи го лидери Бойко Борисов и Делян Пеевски?
- Това правителство ще е стабилно докато Борисов и Пеевски решат, заедно с поддържащите ги ИТН и БСП, които освен желанието да докажат политическите си качества в управлението, имат и страховете че едно прекъсване на мандата може да доведе до щети за тях. Защото ако влезеш в компромисен кабинет и той не успее, минусите са най-вече за малките партии.
Тези дни слушах Борисов, който каза: хайде да отидем на избори. Но на мен ми се струва, че това по-скоро е пропаганда в негов стил. Да, той знае, че ще спечели изборите. Но на мен ми се струва, че повече трябва да се доверим на твърденията на Пеевски, според когото този кабинет трябва да си изкара мандата. Той иска да се свършат полезни неща за хората и ДПС - Ново начало да се утвърди като втора политическа сила.
Днешните управляващи направиха решителната крачка да вкарат България в еврозоната, те започват да строят последния участък от АМ "Струма" - нещо, което ПП не направи през 2021 г.
Правителството започва да взима дългосрочни решения. И накрая да кажем, че Росен Желязков изглежда доста убедително като премиер - най-убедително за последните 20 г.
Иначе интересът на Борисов е да се качи на паметник, да бъде доайен на българския политически живот.
- Как, в президентството ли?
- Не вярвам. Той си има страст към изпълнителната власт, има болка от това, че не е в нея. За мен изкуплението на Борисов ще бъде един последен мандат.
А що се отнася до Пеевски, допреди два месеца той водеше вътрешната си битка в ДПС. Още от първия ден знаех, че мощният двигател е той. И се оказа, че смачка дерибеите повече, отколкото съм предполагала.
Пеевски има мечта да стане министър-председател и ще извърви всички пътища, които водят до този пост, ако през това време политическите събития са в полза на обществото.
В момента не е ясно какво я чака България.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com