Брюксел. След няколко часа разговори срещата на върха на ЕС, която трябваше да избере новите външен министър и президент на съюза, завърши с провал. Лидерите се договориха да се съберат отново на 30 август за извънреден Европейски съвет, на който се надяват да попълнят двете топпозиции, за една от които бе спрягана и българската еврокомисарка Кристалина Георгиева.
"За да бъде постигнато съгласие по имената на хората, които ще заемат подобни изключително важни постове, често е нужно време. Така че е напълно нормално за такъв тип деликатна задача да ни е нужно повече време и да не постигнем съгласие по всичко от първия опит. Напълно убеден съм обаче, че на 30 август ще имаме решение", каза сегашният председател на Европейския съвет Херман ван Ромпой. "Неприятно е, но изобщо не е драматично", каза още той, допълвайки, че интензивните телефонни консултации през последните дни между правителствените глави не са довели до споразумение за назначенията, предаде "Юроактив".
Френският президент Франсоа Оланд направо призна, че на практика не са дискутирани конкретни имена. Двете най-спрягани кандидатки за поста на външен министър преди началото на Съвета бяха на Кристалина Георгиева и на италианската външна министърка Федерика Могерини, срещу която обаче протестират някои източноевропейски страни. Според "Юроактив" тъкмо те са били основната причина за достигането на задънена улица. Освен несъгласието с кандидатурата на Могерини тези страни обявили, че не може да се вземе решение за двете топпозиции, преди да е ясно какви ресори ще получи всяка държава членка.
По думите на германския канцлер Ангела Меркел евролидерите изведнъж осъзнали, че има "зависимост" между раздаването на ресорите и двата поста. По време на срещата, която продължи до късно през нощта, е било решено отделните страни да номинират своите кандидат-комисари до края на месеца, като се допуска да бъдат предлагани по няколко кандидати.
При запълването на най-високите постове трябва да се отчетат интересите на държавите членки, както и трябва да се намери регионален и партийно-политически баланс, отбелязват анализатори. Дори и полът на кандидата играе важна роля - поне една от най-добрите позиции трябва да бъде заета от жена. Следващият външен министър на ЕС трябва да е жена и да е от левицата, заяви Франсоа Оланд след края на срещата. "Не успяхме да определим кой ще заеме този пост, но това трябва да е жена предвид образа на Европа, който трябва да предложим на света", заяви Оланд. Той посочи, че на срещата на върха е било казано, че позицията на социалистите относно това те да излъчат кандидат за поста на дипломат номер 1 не може да се оспорва и да се водят преговори в тази насока.
По отношение на председателя на Европейския съвет лидерите са преценили единствено, че е необходимо този пост да се заема от човек с открояващ се характер, каза Оланд. Според Меркел едно нещо е станало ясно на срещата на върха - че наследникът на върховния представител за външната политика трябва да дойде от редиците на социалистите. След като веднъж се вземе решение дали външният министър ще е мъж или жена, всичко друго ще си дойде много бързо на мястото, коментира Херман ван Ромпой. Самият Франсоа Оланд не скри своите предпочитания към Федерика Могерини, но призна, че няма единодушие за нейната кандидатура. Според дипломати Федерика Могерини все още има шансове да оглави европейската дипломация, въпреки че още няма съгласие около кандидатурата й. Според "ИЮ Обзървър" обаче шансовете на Кристалина Георгиева и полския външен министър Радослав Шикорски са намалели изключително много с оглед на това, че предпочитанията са външният министър да бъде кандидат на социалистите.
Късно снощи стана ясно и че Кристалина Георгиева е кандидатът на България за поста върховен представител на Европейския съюз за външната политика, потвърдиха от правителствения пресцентър. Новината дойде в Брюксел от премиера Пламен Орешарски преди началото на съвет на лидерите от Европейския съюз, на който те трябва да решат кой да заеме поста. Европейските ръководители не успяха да постигнат споразумение за номинациите за ръководители на ЕС, съобщиха европейски източници.
Цветя и шампанско за юбилея на Меркел
Първата жена канцлер на Германия и четири пъти лидерка в класацията на сп. "Форбс" за най-влиятелна жена в света Ангела Меркел бе почетена за 60-ата си годишнина от лидерите в ЕС с букет цветя и бутилка шампанско.
Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой я поздрави от името на всички европейски лидери, които се бяха събрали в сряда вечерта в Брюксел на извънредна среща. Френският президент Франсоа Оланд разкри още една тайна. Меркел е получила подарък от колегите си в Европейския съвет - тениска на германския национален отбор. Тя обаче е подписана не от футболистите от тима, а от членовете на Европейския съвет. Немски кореспондент в Брюксел изненада Ангела Меркел, като изпя песента "Happy Birthday", вместо да й зададе въпрос на пресконференция в Брюксел. Тя сподели, че цял ден е получавала поздравления за рождения ден, който е на 17 юли.
Премиерът на България Пламен Орешарски също най-сърдечно поздрави Ангела Меркел за юбилея. "Ползвам се от прекрасния повод да честитя и на всеотдайния национален футболен отбор на Германия, спечелил по блестящ начин купата на 20-ото световно първенство по футбол в Бразилия", пише Орешарски. Той изтъква, че високо цени сътрудничеството с Меркел. В поздравителен адрес до канцлерката председателят на ГЕРБ Бойко Борисов й пожелава здраве, лично щастие и много успехи в изпълнението на отговорната й мисия за благото на Германия и Европа. "Отмина още една турбулентна, но успешна година, която посветихте на добруването на гражданите на Европа", пише още в приветствието си Борисов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com















