Тръмп раздруса света с два ултиматума. Прогнозите

Горещият август носи търговски бури, наесен настъпва часът на истината

Тръмп раздруса света с два ултиматума. Прогнозите | StandartNews.com

Съдбоносната буква на американския президент.  М - като Мерц, М - като мита или М - като Москва?
 

Доналд Тръмп обича с езика на знаците да затвърждава силата си. Само за последния месец той на няколко пъти доказа, че е ненадминат в това умение. Америка направи невиждан военен парад навръх рождения му ден, удари Иран в навечерието на срещата на върха на НАТО. Подписа тържествено Големия красив бюджет в деня на националния празник на САЩ. Дори 14 юли, великият ден на превземането на Бастилията, символът на Френската революция, остана в американска сянка. 

Марсилезата звучеше за Тръмп

който избра именно този ден, за да обяви нов курс към Русия, да даде ултиматум на Путин и зелена светлина на оръжия за Украйна.
Изказвайки се в Белия дом редом до генералния секретар на НАТО Марк Рюте, Тръмп заяви, че САЩ ще предоставят "милиарди долари" в най-модерно военно оборудване на съюзниците си (около 10 милиарда), които ще поемат финансовата тежест и след това ще доставят на Украйна ракети, системи за противовъздушна отбрана и артилерийски снаряди. Axios обяви, че планът включва и далекобойни ракети, способни да достигнат дълбоко в руска територия.

Тръмп също така заяви, че дава на Русия 50 дни, за да постигне споразумение, в противен случай ще наложи "100% вторични мита" Ч очевиден намек към план за облагане на държави като Китай и Индия, които купуват руски петрол. Подобна мярка би имала сериозно отражение върху глобалните петролни пазари.

Шефът на НАТО благодари на Тръмп за решението, като заяви, че това ще позволи на Украйна да получи "масирана доставка на оръжия".  
Украинският президент също не скри задоволството си, като заяви, че страната му ще работи "възможно най-ефективно за постигане на мир". 
Зеленски няма как да не ликува. Планът, по който европейските държави ще закупят американско оръжие за Украйна, е същият, който предложи Зеленски по време на срещата на върха на НАТО преди две седмици. А и колкото Тръмп става все по-разочарован от Путин, особено след безплодния им телефонен разговор на 3 юли, идеята за общ европейски и американски натиск срещу Путин започва да се превръща в реалност.

Пукнатините в Европа обаче личат

Великобритания, Германия, Нидерландия и скандинавски държави веднага подкрепиха инициативата на Тръмп, но Париж се оказа контра. Според френски представители Париж няма да се присъедини, защото продължава да настоява за развитие на собствена военна индустрия, дългогодишна идея на Макрон.  

Френският президент все повече губи лидерството на европейската сцена от германския канцлер Фридрих Мерц. В западните медии се прокарва тезата, че двама души са втвърдили позицията на Тръмп към Путин. 
Едната е Мелания, с прословутото изречение на американския президент. "Всеки път като се прибера и споделя с жена ми колко хубав е бил разговора ми с Путин, тя ми казва: Днес бомбардираха още един град!". Западът отдавна вижда в нея скрит съюзник на Украйна заради словенския й произход, както и заради факта, че не се отказа от европейския си паспорт. 

Но зад кулисите вече изтича информацията, че ключов е бил разговорът с германския канцлер, който, за разлика от предшествениците си, успя бързо да установи контакт с Тръмп като обеща мащабно финансиране на закупуването на американско оръжие. Тази възможност се появи след изменения в Конституцията на Германия, позволяващи почти неограничени военни покупки.
Според източници на WSJ Мерц преди време е предложил на Тръмп да купи системи Patriot за Украйна. След като видял поредни кадри от удари, извършени по Украйна, американският президент се обадил на Мерц, изразил недоволство от Путин и приел предложението му. 
Разбирайки за това, руснаците вече обявиха нов голям враг. Говорителят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че Германия се превръща в голяма заплаха, използвайки за повод изказване на германския министър на отбраната, че страната му е готова да убива руски войници в случай на военен конфликт.

Днес Мерц вече не крие, че е новият посредник в отношенията Европа - САЩ, засега в областта на отбраната. Германия ще играе решаваща роля в сделката за оръжия между САЩ и НАТО за Украйна, каза германският канцлер и добави: "Президентът Доналд Тръмп направи важна крачка."
Докато оръжейният път от САЩ към Европа вече е ясен, то не така стои въпросът с трасетата за останалата търговия. За разлика от германеца, неговата съгражданка

Урсула фон дер Лайен не успява да пробие при Тръмп  

В сряда американският президент надълго обясни как ще изпрати писма до повече от 150 държави, с които ще ги уведоми, че техните митнически ставки могат да бъдат 10% или 15%, докато той напредва с търговската си програма. Писмата удължиха първоначалния краен срок от 9 юли с още три седмици - до 1 август, което предизвика трескави преговори от страна на търговските партньори, които се стремят да избегнат по-високи мита.
"За голяма част от света - и по-специално за Азия, която е изправена пред едни от най-високите мита - обявяването на митата може да се тълкува като положително, осигурявайки известна сигурност за по-малките страни с по-ниска ставка от първоначално заплашената", каза Алисия Гарсия Ереро, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Natixis.

За Европа Тръмп обаче беше доста лаконичен

"Много сме близо до Индия и... евентуално бихме могли да сключим сделка с ЕС", каза Тръмп. Но после добави: Знаете ли, аз съм много безразличен към това", намеквайки, че счита писмото, което е изпратил до ЕС, като сделка.
"Европейският съюз беше брутален, а сега са много мили. Искат да сключат сделка и тя ще бъде много по-различна от сделката, която имаме от години", каза още Тръмп и не даде големи надежди в навечерието на срещата между еврокомисаря за търговията Марош Шефчович с министъра на търговията на САЩ Хауърд Лутник.
Горещо лято зададе за света Тръмп с двата ултиматума: 

1 август - за митата, и началото на септември - за Москва 

Европейският съюз вече обяви, че подготвя допълнителни ответни мита върху вноса от САЩ на стойност 72 млрд. евро (84 млрд. долара). Списъкът, който сега е представен на държавите членки, се основава на предложение на Европейската комисия от май и първоначално обхващаше промишлени и селскостопански стоки за около 95 млрд. евро. Сега списъкът беше изменен, но Шефчович не предостави подробности за това кои стоки са отпаднали.
Дали Европа ще успее да договори нещо по-добро, предстои да видим. Но заедно с това тя има да решава и допълнителен проблем. Този, с 

50 процента данък върху вноса на мед в САЩ

от 1 август. Митата върху медта вече изправят европейците пред изкушението - дали да не се сближат с Пекин. Различни статии в тази посока вече се прокарват в европейски либерални медии, лансирайки ново име: TACO - Trump Always Chickens Out (Тръмп винаги се страхува). Защо се напъват? Пак ще им се наложи да равняват по него в момента, в който САЩ обяви обединен фронт със съюзниците си, за да се противопоставят на хищническите практики на Пекин и да гарантират, че светът не е зависим от Китай. Създаването на нов алианс за критични минерали за пореден път ще покаже новото разпределение на силите в света.

Ако има нещо, което е силно прогнозируемо в Тръмп, то това е свързано с най-красивата дума в речника, както той обяви - митата. От "Деня на освобождението" много страни все още се надпреварват да постигнат сделка, а дори с отлагането на крайните срокове, той вече ефективно повиши тарифите върху вноса в САЩ до нива, невиждани от близо век. Тръмп е уверен, че митата са ефикасен и евтин начин за увеличаване на приходите, поради което неговият 10-процентов минимален "реципрочен тарифен" режим за всички търговски партньори ще остане. Тръмп също така вярва, че други страни крадат работни места и производствени мощности на САЩ, а той ще ги върне. Затова и секторните му тарифи за автомобили, стомана, алуминий, мед и полупроводници също ще останат.

Що се отнася за другия ултиматум - към Русия, западните страни вече постигнаха голям успех. Те намериха заобиколен начин да накарат Доналд Тръмп да въоръжи Украйна, без да се изправят директно срещу Путин. Американски, украински и европейски представители са уверени, че 

тези доставки ще променят хода на войната

и ще накарат Москва да преразгледа позицията си относно евентуално примирие.
Американският президент Тръмп и Западът обаче ще трябва да помислят какво ще правят, ако Путин игнорира условията на Белия дом. Той вече отговори с масираните обстрели на украински градове. Много вероятно е 50-те дни, предоставени от Тръмп, да не доведат до промени в поведението на Кремъл. А руските медии всеки ден облъчват местните хора с конспирации за втори план в отношенията между Путин и Тръмп.
Това, което е видно, е, че актуалното настояване за мир, отправено към Москва, наистина е последното от Белия дом. То цели да покаже на американците, че всички дипломатически възможности са изчерпани. Това, че европейците ще плащат за доставките на американско оръжие за Украйна, също е насочено към тези, които поддържат Тръмп: да знаят, че нито цент от парите на американските данъкоплатци няма да бъде изхарчен за поддръжката на Украйна.

Вторичните санкции също са драконовски. Те ще засегнат страните, които купуват нефт и газ  от Русия и й помагат да заобикаля санкционния режим. Това е много сериозен въпрос.
Съдейки по всичко, президентът на САЩ е готов да увеличи натиска спрямо руския режим. В Белия дом обаче едва ли не са наясно, че Путин ще даде мощен отпор. За него най-важното е да не изглежда "слаб" - както в очите на света, така и в очите на руснаците, особено на елита. Той неведнъж е спасявал властта си благодарение на това, че Западът се страхува - първо, от използването на ядрено оръжие, и второ - от неизвестността, която може да последва края на режима. 

Основният въпрос, на който Америка и нейните съюзници ще трябва да отговорят, е - готови ли са да засилят натиска срещу Русия и да помагат на Украйна, включително с доставките на оръжие от типа на крилатите ракети?
Чакането няма да е дълго - 50 дни вече текат.
 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай
1 Коментара
Будала
преди 1 час

Така е, не е важно как е "мито" на английски, важното е, че на български започва с "М".

Откажи