Когато в неделя 250 полета не успяха да излетят от Шереметиево, всички стовариха вината на украинските дронове. Но когато част от 20-те хиляди пътници на летището започнаха да колабират от липса на климатици, а заклещените в самолетите буйстваха, чакайки с часове стълбите, големият отсъстващ беше министърът на транспорта.
Затова и оставката на Роман Старовойт, която Кремъл обяви в понеделник сутринта, изглеждаше повече от логична. Шокът настъпи часове по-късно, когато трупът му бе открит сред храсти, в близост по колата му Тесла в парка Малевич.
Най-високопоставеното политическо самоубийство в Русия от 34 години е пълно с мистерии, знаци и поуки. Смъртоносният пъзел все още не е нареден.
Неяснотите започнаха с часа на смъртта
Официалната версия е, че Старовойт бил прекъснат на съвещание, за да получи оставката си. Сбогувал се с колегите, а от сейфа взел само пистолета, който получил като награда. Отишъл да целуне дъщеря си, а след това подкарал личната си кола към парка. Преди да се застреля, написал съобщение на охраната си къде се намира, за да приберат трупа. Някои медии обаче лансират друга версия – че е бил мъртъв ден по-рано, като цитират негови приятели.
Каквато и да е истината, Старовойт изглежда е знаел точно какво го очаква след оставката. Очевидно това не е било почетна пенсия. Отстраняването му изобщо не е заради транспортния хаос. А заради скелетите от предишния му кабинет – губернаторският, и то извадени от най-близките му хора.
Съдбата отрежда на Старовойт бърза писта до върха
но това се оказва и края на живота му. Роден е през 1972 г. в Курск, но скоро семейството му се премества в Санкт Петербург (тогава Ленинград). Там започва политическата си кариера като част от екипа на Валентина Матвиенко, когато тя беше губернатор на Санкт Петербург. После се премества в Министерството на промишлеността и инфраструктурата на руското правителство, което тогава се оглавява от Владимир Путин, където се занимава с подготовката за Олимпиадата в Сочи и ръководи разработването на федерална целева програма за възстановяване на историческия център на Санкт Петербург.
По-късно вече е заместник-министър там. През 2019 г. спечели губернаторските избори в Курск със зашеметяващи резултати. Приближените му обаче твърдят, че 5-те години там не могат да бъдат определени еднозначно. Отначало помагал много да се развива регионът, но накрая вече работил само за личния си имидж. Когато получил министерското кресло миналата година – сияещ поел от Курск към Кремъл
Днес хората Курск са най-брутални в коментарите за него. И никой не може да ги обвини. Руската корупция може да е пословична, но когато милиарди долари от бюджета за отбрана се превръщат в лични сметки на служители, това вече е
предателство във военно време
А когато кражбите на милиони за сигурност на границата почернят стотици семейства, това вече е особен цинизъм. Цинизъм, в който държавните служители броят процентите на договорите, докато украинските сили планират операциите си.
Няма как Старовойт да не е бил напълно наясно с това много преди смъртта си. Може първоначално да е разчитал присвоените пари да минат незабелязано около вихъра на войната. Приятелите му твърдят, че последните години „не стъпвал на земята“. Оставил жена си и двете дъщери, за да пръска луди пари по секретарка си.
30-години по-младата Полина неутешимо ридаеше около трупа му, прозряла, че охолният живот приключи със смъртта на доскорошния министър. Всъщност, краят на приказката им започва много по-рано – украинската офанзива миналата година коренно променя картината.
Когато украинците влязоха в Курска област, те преминаха "повече или по-малко по пътищата", както иронично се отбелязва в социалните мрежи. Очевидно
бетонът за руската гордост - "зъбите на дракона", не беше с добро качество
Или отпуснатите пари не бяха похарчени точно за него. Наследникът на Старовойт, Алексей Смирнов, не прекарва дори една година като губернатор - миналия декември подаде оставка, а през април 2025 г. беше арестуван. Обвинението е за 1 милиард рубли, отпуснати от Корпорацията за развитие на Курска област за изграждане на укрепления на границата с Украйна.
Само за година правителството на Курска област е усвоило 19,4 милиарда рубли за изграждане на защитните съоръжения. Това обаче е по времето на Старовойт. Как точно ги е източвал, е станало ясно и от показанията на Смирнов.
Медии твърдят, че наказателното дело срещу Старовой е било въпрос само на дни, защото проверката срещу него е течала от месеци. Версията за присвояване по време на строителството на укрепления обаче е само върхът на айсберга. Защото е всеизвестно, че граничният регион по време на война означава огромни парични потоци, много тайни проекти и тесни връзки със силите за сигурност.
Каквото и да е знаел Старовой, тайните се погребаха с него. Но с него започна друго – откри се сезонът на политическите самоубийства. За последен път той бе на мода в Русия през август 1991 г., когато участниците в неуспешния пуч: министърът на вътрешните работи Борис Пуго, маршал Сергей Ахромеев, както и няколко техни подчинени, се самоубиха.
30 години по-късно, през 2022-ра, Русия бе ударена с епидемия от
"синдрома на внезапната руска смърт"
Оттогава бе прекъснат животът на 14 мениджъри на руски държавни компании. А последният пример е 62-годишният вицепрезидент на "Транснефт" Андрей Бадалов, който падна от 17-ия етаж на сграда на 4 юли.
Сега, след неясната все още причина за смъртта на Старовойт, млад държавен служител почина от внезапен инфаркт веднага след среща в Министерството на транспорта, разбрал за трагичната развръзка. И това е само началото. След като трупът на пенсионирания министър Старовойт бе намерен с рана от куршум в главата, останалата част от елита на Путин ще трябва спешно да преосмисли личните си перспективи.
В случая даже не е толкова важно дали смъртта на Старовойт е доброволна или му е било помогнато. Руската пропаганда вече представя въпроса така, сякаш един конкретен министър просто е загубил нервите си и като цяло, трябва по-малко да се говори по този случай. Но в чатовете в Signal вече се разгаря голямата дискусия. Какво точно заплашваше бившия министър, защо взе такова решение (или това решение беше взето за него), и кой ще бъде следващият?
Факт е, че със смъртта си Старовойт преряза веригата от Смирнов до него и нагоре, вероятно в посока на стари покровители и известни специалисти по разработването на бюджетни средства за изграждане на инфраструктура, близки познати на Путин. Тези хора, заедно със своите губернатори и министри, досега изглеждаха напълно недосегаеми в системата на Кремъл.
Куршумът а главата на ексминистъра обаче намекна, че има съмнения за това. И паниката вече обхваща целия политическия елит. Защото, ако диктаторът вече не гарантира правото на живот на приближените, тогава защо са всички жертви, които са направени от този елит, особено през последните три години? Защо да се отказват от капитала и недвижимите имоти на Запад, ако са следващите?
Масло в огъня на страха им добави вездесъщият идеолог на Путин – Дугин. "Съвестта на елита се изключи. И не се включва по никакъв начин", бе коментарът му след смъртта на Старовойт. После добави: „Колко още хора, виновни за същите неща и по-ужасни, са живи и заемат високи постове?"
Роман Старовойт едва ли се вписва в образа на съветски офицер, опозорен от обвиненията в корупция срещу него. Но може би смъртта му е кървав знак, че руският политически елит най-накрая е застигнат от войната, за която работи три години и половина.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com