Забравена ръчна спирачка е причинила самолетната катастрофа край Ярославъл. При инцидента миналата седмица загинаха 44 души, предимно хокеисти от местния отбор "Локомотив".
Според московски вестник, трагедията е причинена от груба грешка на пилотите, известна като "грешка на блондинката". Така наречената стоянъчна спирачка е еквивалент на ръчната спирачка в автомобила.
Според източник от руската авиация, самолетът е потеглил по пистата със задействана спирачка и затова не е успял да набере достатъчно скорост. Черните кутии пък разкрили, че при излитането командирът на екипажа помолил втория пилот да поеме управлението, защото се почувствал зле. Предполага се, че именно тогава е допусната грешката.
Това обаче ще стане ясно при разпита на единствения оцелял - борд-инженерът от екипажа, който е в тежко състояние.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com