Тази нощ изборите в Европа носят неочаквани изненади.
Лидиращият на първия тур за президент в Румъния Симион се раздели с мечтата за президент след победата на кмета на Букурещ и така върна усмивката на Брюксел.
Още по темата: Пълно мазало на изборите в Румъния. Ясен е победителят
Час по-късно обаче се оказа, че щастието не е пълно за евролидерите, особено за полския премиер Доналд Туск.
Неговият кандидат – кметът на Варшава Тшасковски, не взима категорична преднина, както всички очакваха, а е с почти изравнени позиции спрямо човека на опозицията и досегашен президент Анджей Дуда – Нарвоцки.
Нито един от кандидатите за президент на Полша не успя да получи повече от половината от гласовете на първия тур на гласуването, така че на 1 юни ще се проведе вторият тур, в който ще се срещнат Рафал Тшасковски и Карол Навроцки, съобщава PolskieRadio24.
Кметът на Варшава Рафал Тшасковски от управляващата Гражданска коалиция взима 30,8% от гласовете, а представителят на опозиционната партия "Право и справедливост" Карол Навроцки - с 29,1% стигнаха до втория тур", се казва в статията.
Рекордна е избирателната активност - 66,8%.
Полша проведе съдбоносни избори. Дали Варшава ще продължи да подобрява отношенията си с ЕС зависи именно от резултата от президентския вот, чиито втори тур ще е на 1 юни.
Тшасковски (53 години) е кмет на Варшава от 2018 г., преди това е бил заместник-министър на външните работи по европейските въпроси (2014-2015 г.) и министър на управлението и дигитализацията (2013-2014 г.).
EUObserver нарича Тшасковски представител на варшавската интелигенция (баща му е известен джаз пианист и композитор). Заема проевропейска позиция, защитава либерални ценности, а опонентите му го наричат заместник на Туск.
Навроцки (42 години) е историк, който се занимава с темата за антикомунистическата съпротива в Полша; през 2021 г., благодарение на подкрепата на партията „Право и справедливост“ става президент на Института за национална памет (IPN). Преди това е бил ръководител на Музея на Втората световна война в Гданск. Миналата година беше включен в списъка на издирваните от Русия лица във връзка с участието му в разрушаването на паметници на Червената армия в Полша.
Защитава традиционните ценности, обвинява правителството на Туск в политики, вредни за Полша. Той заяви, че Варшава трябва да застане на страната на американския президент Доналд Тръмп, дори когато той критикува Европа и заплашва да спре да подкрепя Украйна.
Предизборна кампания обаче надхвърли традиционната борба между либералното и консервативното крило заради крайнодесния Менцен, който зае третото място на изборите. Като се застъпва за либерализиране на законите за оръжията, насърчавайки традиционните ценности и "лекото телесно наказание" за децата, той спечели много консервативни избиратели. Придоби популярност сред младите хора, главно благодарение на дейността си в TikTok, така, както направи Калин Джорджеску в Румъния. Менцен също така подхранва антиукраинските настроения в Полша и се застъпва за необходимостта от диалог с Русия.
Защо това са най-важните избори
До завръщането на Туск на поста министър-председател през 2023 г. властта в Полша беше в ръцете на „Право и справедливост“ в продължение на осем години. Консервативното правителство, което тя сформира, сериозно развали отношенията с ЕС. Когато Туск оглави правителството, започна поредица от реформи, предназначени да върнат страната на европейския път на развитие, включително мерки, насочени към премахване на контрола на хората на Анджей Дуда върху съдебната система и медиите в страната.
Коалицията на Туск има мнозинство в Сейма (парламента), но осъществяването на провъзгласените от него реформи се превърна в трудна задача поради съпротивата на президента Дуда. Според конституцията на страната президентът може да наложи вето на всяко решение на Сейма, което може да бъде отхвърлено само с мнозинство от две трети, което сегашната управляваща коалиция няма.
Ако Навроцки стане президент, той ще продължи тази практика и това ще парализира реформите на Туск. Сега той е под кръстосан огън от обществото.
Според проучване на Центъра за изследване на общественото мнение (CBOS) 50% от поляците оценяват негативно резултатите на сегашното правителство, тъй като смятат, че реформите се провеждат твърде бавно.
Според проучване на Social Changes, поръчано от wPolsce24, само 20% от анкетираните казват, че екипът на Туск изпълнява обещанията си от кампанията. EUObserver отбелязва, че липсата на напредък подкопала доверието в Туск, което може да отслаби подкрепата за Тшасковски.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com