Вашингтон. Съединените щати няма да последват примера на Франция да криминализират отричането на геноцида над арменците по време на Първата световна война, заяви държавният секретар Хилъри Клинтън, съобщиха световните агенции.
Това изявление идва точно в Деня на холокоста.
27 януари е датата, на която през 1945 година Червената армия отваря вратите на Освиенцим. През годините на Втората световна война там са били депортирани над 1 милион евреи от цяла Европа, 140 хиляди поляци, десетки хиляди военнопленници. Освиенцим се превърна в синоним на най-зловещите кошмари на човечеството. Но има народ, който не допусна депортирането на свои сънародници до лагерите на смъртта. Трябва да се гордеем, че този народ е българският.
"Да се опитваш да използваш силата на правителството, за да решаваш исторически въпроси според мен отваря врата, през която е много опасно да минеш", каза още Клинтън, цитирана от Асошиейтед прес.
Френският Сенат прие на 23 януари законопроект, криминализиращ отричането на всеки геноцид, признат от френските закони, включително арменския.
Според Армения по времето на Османската империя в периода 1915-1917 г. са били избити 1,5 милиона арменци. Турция твърди, че жертвите са между 250 000 и 500 000 и категорично отхвърля тезата за геноцид.
Проектозаконът предизвика дипломатическа криза между Анкара и Париж и доведе до замразяване от страна на Анкара на политическото и военно сътрудничество с Франция.
Въпросът за арменския геноцид предизвика напрежение и между Анкара и Вашингтон през 2010 г., когато опитът на комисия на американския Конгрес да прокара резолюция, признаваща масовото избиване на арменци за геноцид, накара Турция временно да отзове посланика си във Вашингтон. Администрацията на президента Барак Обама се противопостави на резолюцията, а Камарата на представителите не я подложи на гласуване.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com