Загреб. Хърватските депутати приеха предложение за саморазпускане на парламента.
Местните медии съобщиха, че 135 наподни представители са грасували "дза", един „въздържал се” и един „против”. Очаква се президентът Иво Йосипович да насрочи предсрочни парламентарни избори. Най-вероятно датата ще бъде 4 декември.
Ръководството на последното заседание на парламента бе и последно в кариерата на неговия председател Лука Бебич, който бе компрометиран заради приятелството си с бившия премиер Иво Санадер (сега подсъдим за злоупотреби) и още преди месеци съобщи, че иска да се пенсионира.
Разпуснатият парламент започна работа на 11 януари 2008 г. В него бяха гласувани над 850 нови и изменени закона и бяха внесени промени в конституцията. Щом Йосипович насрочи изборите, започва да тече 14-дневен срок за предаване и заверяване на кандидатските листи на държавната избирателна комисия. Мандатът на депутатите продължава до учредителната сесия на новия парламент, която трябва да бъде свикана най-късно 20 дни след изборите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com