Гърците в истерия заради нов данък

Германия и Финландия обсъждат пакета от помощи за страната

Гърците в истерия заради нов данък | StandartNews.com

Атина

Гърците са бесни заради новия данък, който въвежда правителството. Налогът е върху недвижимите имоти и се въвежда със задна дата - от февруари тази година. Властите се надяват той да налее в хазната над 2 млрд. евро, но хората обмислят да го бойкотират.

В същото време продължава стачката на данъчните и митнически служители срещу финансовите мерки за избягване на държавен банкрут. Поредната протестна вълна идва в момент, когато ЕК обяви, че бюджетният дефицит на страната през тази година ще бъде по-голям от очаквания - 9,5% вместо 7,6%. В понеделник кабинетът обяви, че парите ще стигнат само до началото на октомври.

В същото време Берлин заплаши, че нов транш няма да бъде отпуснат, докато Атина не изпълни всичките поети ангажименти. Канцлерът Ангела Меркел ще обсъди гръцката дългова криза с финландския премиер Юрки Катайнен в Берлин.

Финландия настоява за допълнителни гаранции от Гърция в замяна на подкрепата си за пакета от помощи, договорен от европейските лидери през юли.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай