* САЩ проведоха операция, която ще остане в историята
* Иран използва примирието, за да укрепи въздушния си контрол и да прехвърля логистика и войски, това заяви пред "Стандарт" Ахмет Алемдар, основател на списание Defense Turk и изследовател на отбранителни технологии, стратегии и политики, по-специално за турската отбранителна индустрия
- Г-н Алемдар, какво влияние ще имат събитията между Иран и Израел върху регионалната и глобалната геополитика?
- Те ще продължат да имат отражение както в регионален, така и в глобален контекст. Дори при примирие, виждаме, че силите на Иран продължават да бъдат атакувани. От една страна страни от Персийския залив като ОАЕ и Саудитска Арабия се опитват да нормализират отношенията си с Израел, агресията срещу Иран ще се отрази негативно в очите на обществеността. Съществува сериозна обществена реакция срещу Израел, като причината са атаките в Палестина. Тези срещу Иран още повече засили агресивния образ на Израел и увеличи общественото възмущение.
Що се отнася до глобалното енергийно снабдяване, съществуват сериозни рискове за бъдещето. Всякакви проблеми с доставките на енергийни ресурси от Иран или от други страни в региона ще имат глобални последици. Дори действията на хутите в Червено море са проблем, а евентуални опити на Иран да затвори Ормузкия проток и Персийския залив ще нанесат сериозен удар върху глобалните доставки. Световните сили не са подготвени да преминат към алтернативни източници.
През Ормузкия проток преминават около 20 милиона барела петрол дневно. Всяко ограничение може бързо да повиши цените на петрола и природния газ. Освен това не е изключено Иран да започне да атакува директно енергийните ресурси на трети страни в региона. Подобен ход ще се отрази силно негативно най-вече върху Китай, но също така ще застраши сигурността на енергийните доставки и търговските пътища на страни като Турция.
Бездействеността на ООН срещу агресията на Израел може да насърчи подобни действия и в други региони, особено при евентуални действия на Китай спрямо Тайван. Увеличената военна ангажираност на САЩ в региона пък може да доведе до намаляване на ресурсите в Азиатско-тихоокеанския район.
- Каква ще бъде следващата стъпка на Иран и Израел според Вас?
- От самото начало Иран се стреми да компенсира липсата на контрол над въздушното си пространство и да възстанови функционалността на командната структура на системите за сигурност. Когато ядрени обекти бяха атакувани от САЩ, Иран реагира с премерена и неконфликтна взаимност, което допринесе за намаляване на напрежението. Вътрешната пропаганда продължава с цел да се опровергаят очакванията за промяна на режима. Военно Иран използва примирието, за да укрепи въздушния си контрол и да прехвърля логистика и войски. Особен приоритет е подготовката за нови възможни балистични атаки и възстановяването на действаща система за въздушна отбрана.
По отношение на Израел съществува мнение, че въпреки собствените атаки и историческата операция на САЩ, не е постигнато желаното ниво на щета по ядрените способности на Иран. Въпреки широкия обхват на ударите – от военни системи до учени – Иран не е бил сломен. Израел вероятно ще продължи да настоява за по-голяма военна помощ от САЩ, особено с цел доставка на системи за противоракетна отбрана като Patriot и THAAD, както и въздушно-наземни боеприпаси. Постоянната разузнавателна подкрепа остава ключова за Израел. Същевременно Израел продължава информационната война за демонизиране на Иран, оправдавайки агресията си с ядрената заплаха и цивилните жертви от ирански ракетни атаки. Може да се очаква, че активността на Израел в Палестина временно ще намалее или ще остане в сянка. Въпреки че световната обществена подкрепа е важна, тя не е приоритет. Правителството на Нетаняху възприема атаките срещу иранската територия и ядрени възможности като стратегически успех. Крайната цел не е пълно разоръжаване, а споразумение, което поставя Иран под строг контрол.
- Американският президент Доналд Тръмп обяви, че планира да подпише споразумение с Иран. Какъв е Вашият коментар по този въпрос?
- Геополитическата реалност според Тръмп се различава значително от тази на останалия свят. Под негово ръководство САЩ проведоха операция, която ще остане в историята, и последствията от нея още се усещат. Виждаме дипломатически маневри, базирани на личния имидж на Тръмп в очите на световните лидери. По-важно от съдържанието на бъдещото споразумение с Иран е неговата устойчивост. Дори Иран да подпише най-строгото споразумение, няма никакви гаранции или възпиращи фактори, че няма да се оттегли от него. Ще се чака само да се създадат подходящи условия. Подписването на „победно“ споразумение от Тръмп ще въведе нова фаза на изолация за Иран, дори с нови санкции. А иранското правителство ще представи пред обществото споразумението като победа, която ще засили вътрешната му легитимност.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com